ابراهیم پدر یهود

0 701

Visits: 17

ابراهیم پدر یهود است و یهود را می توان به عنوان دین نژاد عبرانی به شمار آورد، طبق گفته برخی محققین نژاد عبرانی با اعراب، آشوریان و اقوامی دیگر در خاور میانه به اصل سامی برمی گردد.

از سابقه تاریخی قوم عبرانی اطلاعات دقیقی در دست نیست، ولی برخی از دانشمندان منشأ این نام را اینگونه می دانند که پس از ورود حضرت ابراهیم به کنعان اهالی این منطقه وی را عبرانی نامیدند و علت آن هم این بود که عبران به معنای نهر است و چون حضرت ابراهیم برای رسیدن به کنعان از فرات عبور کرده بود بدین نام نامیده شد.

یهودیان خود را از نسل حضرت یعقوب نوه حضرت ابراهیم می دانند و از این طریق به خود افتخار می کنند که هم فرزند جسمانی و هم فرزند روحانی او هستند. البته گروهی نیز وجه تسمیه عبرانیان را منسوب به عابر جد حضرت ابراهیم می دانند.

بنابر هر کدام از وجوه فوق یهودیت دین عبرانیان و عبرانیان منسوب به حضرت ابراهیم علیه السلام هستند.

 

حضرت ابراهیم، هاجر و اسماعیل
حضرت ابراهیم، هاجر و اسماعیل

ابراهیم کیست

جایگاه رفیع حضرت ابراهیم علیه السلام به حدی است که در میان ادیان الهی در مورد ایشان نزاع های متعددی وجود دارد و هرکدام ایشان را از خود می دانند چنانچه در قرآن کریم هم اینگونه بیان شده است که «ما کان ابراهیم یهودیا و لا نصرانیا و لکن کان حنیفا مسلما و ما کان من المشرکین» آل عمران ۶۷

عظمت ایشان آنگونه بود که آثار وی در مکه مکرمه حتی مورد زیارت و تقدیس مشرکین نیز قرار می گرفت.

نسب نامه وی تا حضرت آدم در تورات آمده است و جالب آنکه این نسب نامه بدون هیچ قضاوتی در برخی کتاب های اسلامی نیز وارد شده است.

با دقت و تامل حوادث مربوط به حضرت ابراهیم در کتاب مقدس اینگونه مشخص می شود که حضرت ابراهیم حدود ۲۰۰۰ سال قبل از میلاد در شهر اور که در ساحل فرات قرار داشته است به دنیا می آید.

نام ایشان در ابتدا اَبرام  به معنای پدر بلند مرتبه بود، اما در سن ۹۹ سالگی خداوند نام ابراهیم به معنای پدر اقوام را برای او برگزید.

 

سرگذشت حضرت ابراهیم

بنابر نقل تورات پدر ابراهیم (تارح) وی و همسرش و نوه اش لوط را برداشت و به سرزمین کنعان در غرب فلسطین عزیمت کرد، آنان در بین سفر از ادامه راه منصرف شدند و در شهر حران سکونت گزیدند این شهر در جنوب ترکیه فعلی و در مرز سوریه قرار دارد.

پدر این پیامبر بزرگ الهی همانگونه که اشاره شد در تورات تارح نامیده شده است اما در آیات قرآن نام وی آزر بت پرست معرفی شده است اما از آنجا که پدر حضرت ابراهیم در سلسله اجداد پیامبر اسلام قرار دارد و بین اکثر علمای اسلامی این امر ثابت شده است که در بین اجداد پیامبر دین خاتم مشرک وجود نداشته است لذا آزر را پدر حقیقی ابراهیم نمی دانند و در برخی نقل ها او را عموی ایشان خوانده اند.

این پیامبر الهی در ۷۵ سالگی از شهر حران به دستور خداوند عازم کنعان شد، همسرش ساره و برادرزاده خودش لوط و چند نفر از مردم حران را نیز همراه خود کرد و در انجا روی کوهی در شرق بین ایل خیمه زد.

ایشان پس از چندی در حبرون یا همان الخلیل ساکن شد و تا آخر عمر در آنجا بود و اکنون مقبره خاندان وی در آن مکان قرار دارد.