اسلام‌گرایان برای بازگشت آماده هستند

0 38

Visits: 2

 

این مطلب در مقاله ای با عنوان «اسلام‌گرایان برای بازگشت آماده هستند» روز پنجشنبه در مجله آمریکایی فارین پالیسی منتشر شد.

استفان کوک محقق مسائل خاورمیانه معتقد است که فرصت‌های متعددی وجود دارد که اسلام‌گرایان از طریق آنها می‌توانند به کشورهایی بازگردند که گمان می رفت برای همیشه در آنجا نابود شده اند، از جمله مصر و تونس.

 

وی عنوان کرد: «سالهای گذشته برای اسلام‌گرایان خوب نبود اما جریان‌های اسلامی از بین نرفتند، برعکس، با توجه به شرایط سیاسی و اجتماعی حاکم بر خاورمیانه به نظر می رسد که جریان‌های اسلامی چالش بزرگی برای رژیم ها در سراسر منطقه باشند.»

 

از شعار تا واقعیت

وی ادامه داد که اعلام مرگ اسلام‌گرایی اغراق‌آمیز است و خاطرنشان کرد که اسلام‌گرایان همچنان از فرصت‌های بالقوه بهره‌مند هستند. زیرا شکاف دائمی بین آنچه دولت ها وعده می‌دهند و آنچه مردم در زندگی روزمره خود تجربه می‌کنند ادامه دارد.

 

وی اشاره کرد: «شکی نیست که عقب نشینی هایی که اسلام‌گرایان با آن روبرو هستند واقعی است و به نظر می رسد که فعلا راه و جایگاه خود را گم کرده‌اند، اما به زودی سازگار خواهند شد و تکامل خواهند یافت. به عبارت دیگر بعید است آنها اکنون دست از مبارزه بردارند.»

 

اسلام‌گرایان و خاورمیانه

او اضافه کرد: «همه مشکلات سیاسی جهان عرب که اسلام گرایان را (در سیاست) جذاب کرد هنوز وجود دارد یا به تدریج بدتر می شود.»

 

استبداد سیاسی

وی به بازگشت اقتدارگرایی پس از انقلاب ها (بهار عربی)، فرصت‌های اقتصادی محدود و فقدان کانال‌هایی برای بیان دیدگاه های سیاسی اشاره کرد و اینکه رهبران موجود چشم انداز جذابی برای آینده ندارند و همچنان وحشی‌گری است که نشانه بارز استعداد سیاسی است.

 

کوک بیان کرد که برای مثال در مصر، اخوان المسلمین علیرغم فرار اکثر اعضای آن به خارج از مصر پس از سال ۲۰۱۳ و زندانی شدن بسیاری از رهبران آن و حتی با وجود تلاش های رژیم برای بازسازی تاریخ به گونه ای که این گروه را «برای مصری‌ها بیگانه» کند، همچنان از جایگاه مهمی در جامعه مصر برخوردار است.

 

وی افزود: «مشکل این است که به همان اندازه که گروه‌های اسلام‌گرا تکامل می یابند و تطبیق می یابند رهبران دولت‌ها نیز همچنان مصمم هستند که اجازه ندهند آنچه بین سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ اتفاق افتاد دوباره تکرار شود.»

 

انتهای پیام

منبع: کانال تلگرامی دولت دین