اعتراض یهودیان به تعریف «یهودی» در لغت نامه آلمان

0

Views: 4

لغتنامه «دودن» مهمترین لغتنامه زبان آلمانی، پس از اینکه توضیحی در مورد اصطلاح «یهودی» به نسخه آنلاین خود اضافه کرد، با واکنش تند جامعه یهودیان آلمان مواجه شد. 

 

در دودن آمده بود که استفاده از اصطلاح «یهودی» گاهی اوقات به دلیل خاطرات به جا مانده از ناسیونال سوسیالیست ها تبعیض آمیز تلقی می‌شود.

این لغتنامه در ادامه افزوده بود: در این موارد معمولاً اصطلاحاتی مانند قوم یهود، همشهریان یهودی یا افراد مذهبی یهودی انتخاب می‌شود.

 

برخی گروه ها و افراد برجسته یهودی آلمانی به این عبارت اعتراض کردند و گفتند یهودی نامیده شدن شان تبعیض‌آمیز نیست و مشکلی با یهودی نامیده شدن خود ندارند.

 

ژوزف شوستر رئیس شورای مرکزی جامعه یهودیان آلمان هفته گذشته گفت که کلمه «یهود» برای او نه یک فحش است و نه تبعیض‌آمیز.

 

شوشتر گفت که حتی اگر واژه یهودی در حیاط مدارس به صورت تحقیر آمیز یا فقط با تردید توسط برخی افراد استفاده شود باید هر کاری انجام داد تا از جا افتادن دادن این واژه به عنوان یک امر تبعیض آمیز جلوگیری شود.

 

ناشر دودن در واکنش به انتقادات صورت گرفته تعریف واژه یهودی را روز دوشنبه دوباره به روز کرد تا نظرات جامعه یهودیان را منعکس کند.

 

اکنون در این لغت نامه آمده است: «واژه یهودی به طور گسترده و عادی مورد استفاده قرار می گیرد و مشکل تلقی نمی شود. شورای مرکزی جامعه یهودیان آلمان هم که خود این اصطلاح را در عنوان خود دارد، موافق استفاده از آن است.»