افراطیون هندو به دنبال نابودی تاج محل هستند

0

Views: 4

 

سی سال پس از تخریب مساجد بابری در آیودهیا، گروه‌های بنیادگرای هندو در هند به تخریب یا آسیب رساندن به دیگر اماکن مذهبی و مقدس مسلمانان حتی تاج محل چشم دارند.

به گزارش فاران نیوز، گروه‌های افراطی هندو مذهب، با روی کار آمدن دولت نارندرا مودی جرات و جسارت بیشتری یافته‌اند و با حمایت دولت‌های محلی و رای دادگاه‌ها (علیه مساجد مسلمانان، بلندگوی مساجد و حجاب اسلامی) به تخریب و نابودی مظاهر اسلامی حتی بنای زیبا و تاریخی تاج محل چشم دارند. آنها معتقدند همه مساجد هند روی معابد ساخته شده و باید تخریب شوند.

در حال حاضر بیشترین خطر متوجه مسجد گیانواپی با قدمت چند صد ساله در بنارس است. این شهر برای هندوها بسیار مقدس است. در همین حال هفته گذشته هندوها مدعی شدند که بررسی‌های محرمانه‌ای از مسجد نشان می‌دهد که بقایایی از شیوالینگا، نمادی از خدای هندو -شیوا- را در این مکان کشف کرده است.

کاوشال کیشور، وزیر دولت،بنارس و یکی از اعضای حزب نخست وزیر مودی، به رسانه‌های محلی گفت: این بدان معناست که اینجا محل یک معبد است.

مسلمانان قبلاً از وضو گرفتن در مخزن آبی این مسجد منع شده‌ بودند و این خطر وجود دارد که این مسجد نیز به سرنوشت بابری دچار شود.

هندوها معتقدند مذهب اصلی کشورشان هندوییسم است و هر چیزی – از مغول‌ها و گورکانیان مسلمان گرفته تا انگلیسی‌ها- بیگانه هستند و باید تمام مظاهر آنها از سرتاسر هند پاک شود.

برخی از گروه‌ها حتی به سایت میراث جهانی یونسکو، تاج محل، معروف‌ترین بنای تاریخی هند که هر ساله میلیون‌ها بازدیدکننده را به خود جذب می‌کند، چشم دارند. علیرغم هیچ مدرک معتبری، آنها بر این باورند که مقبره قرن هفدهمی توسط امپراتور مغول شاه جهان در محل زیارتگاه شیوا ساخته شده است.

«آدری تروشکه،» دانشیار تاریخ آسیای جنوبی در دانشگاه راتگرز در مورد ادعای هندوها در مورد تاج محل می‌گوید: اگر باور کردیم که زمین مسطح است، ادعای ساخته شدن تاج محل بر بنای یک معبد شیوا هم درست خواهد بود.

انتهای پیام

منبع: ایسنا