هشدار نسبت به افزایش احساسات ضد مسلمانان در آسیا

0

Views: 4

کارشناسان در یک سمینار دو روزه در استانبول نگرانی خود را در مورد بدتر شدن شرایط مسلمانان در آسیا و افزایش احساسات ضد مسلمانان ابراز کردند.

هند و میانمار دو نمونه آشکار از خشونت علیه مسلمانان در آسیا هستند که آزار و اذیت آنها تبدیل به امری عادی شده است.

حسن عبدین رئیس بخش مسلمانان و اقلیت ها در سازمان همکاری اسلامی در سمینار بین المللی دو روزه درباره مسلمانان و حقوق بشر در استانبول گفت: رهبران سیاسی در آسیا با سخنرانی های تحریک آمیز برای دستاوردهای انتخاباتی مشکل احساسات ضد مسلمانان را تشدید می کنند.

 

عبدین گفت: آسیا خانه‌ جدید سرمایه داری است و علیرغم اینکه بسیار متنوع تر از جاهای دیگر است و صدها قوم را میزبانی می‌کند، از پوپولیسم انتخاباتی سیاه که از اثرات استثمارگرانه جهانی‌شدن است، رنج می برد.

وی ادامه داد: در پوشش امنیت ملی مسلمانان در سراسر این قاره هدف قرار گرفته و هرگونه برگزاری مناسک از سوی آنها جرم تلقی می شود.

 

عبدین با اشاره به راهبان بودایی که آشکارا خواستار نسل‌کشی مسلمانان شده‌اند، اضافه کرد: هم در میانمار و هم در سریلانکا ما شاهد بسیج یک گروه خاص هستیم که سخنان نفرت انگیز را پخش می کنند.

وی از حضار خواست راه‌هایی برای ایستادگی در برابر این جنگ مذهبی بیابند، چرا که نادیده گرفتن احساسات ضد مسلمانان تنها فضا و فرصت بیشتری برای متجاوزان فراهم می‌کند.

 

عبدین افزود که ما باید از رهبری که گامهای مشخصی را پس از حمله به مساجد در نیوزیلند برداشته است تجلیل کنیم.

وی همچنین از نشست اضطراری که در سال ۲۰۱۹ در استانبول برای بحث در مورد حمله تروریستی به دو مسجد در نیوزیلند برگزار شد تمجید کرد.

 

ضمیر اکرم نماینده سابق پاکستان در سازمان ملل متحد گفت که با وجود بیش از ۲۰۰ میلیون مسلمان ساکن هند نسخه‌ای از فاشیسم به دست هندوتوا در حال وقوع است.

میلیونها مسلمان از تبعیض مذهبی و نژادی، پاکسازی قومی، جنایت جنگی، جنایت علیه بشریت و حتی نسل کشی رنج می برند.

 

یک هیئت محترم از کارشناسان، دیپلمات‌ها، رهبران جامعه و فعالان در سمینار دو روزه در مورد نقض حقوق بشر توسط مسلمانان در استانبول ۱۶ تا ۱۷ فوریه ۲۲ به بررسی وضعیت مسلمانان در آسیا پرداختند.

ضمیر با بیان اینکه دولت مودی، هند را بر اساس نفرت و حسادت در مورد مسلمانان اغوا می کند، گفت که مسلمانان به بهانه کشتار گاو و خوردن گوشت گاو و غیره با مشکلاتی روبرو هستند.

 

وی اشاره کرد: حمله به مساجد، گرویدن اجباری به هندوئیسم، حذف نام مسلمان از خیابانها، فروش زنان مسلمان در اپلیکیشن های موبایل و فراخوان آشکار برای نسل کشی مسلمانان در گفتمان ملی این کشور عادی شده است.

ضمیر افزود که دولت مودی از قانون اصلاح شهروندی به عنوان سلاحی برای سلب حق رای مسلمانان هند و مجبور کردن آنها به خروج از کشور استفاده میکند.

 

الحبیب بورانه مدیر جوامع مسلمان بیان کرد: اگر چه بیشترین جمعیت مسلمان در آسیا زندگی می‌کنند، مسلمانان از تبعیض های اجتماعی و اقتصادی رنج می برند. در برخی از کشورهای آسیایی مانند میانمار و هند روند رو به افزایشی در مورد هدف قرار دادن جوامع مسلمان وجود دارد.

 

انتهای پیام

منبع: شبستان