افشای دستور رییس جمهور چین بر فشار روی مسلمانان ایغور

مسلمانان ایغور چین
0

Views: 4

 به تازگی اسنادی منتشر شده است که نشان میدهد دولت چین، دستور به فشار بر روی مسلمانان ایغور را داده است.

بر اساس یافته‌های یک انسان شناس آلمانی به نام «آدرین زنز»، رئیس جمهور چین به طور مستقیم در مورد اعمال فشار بیشتر بر مسلمانان اویغور تاکید داشته است. وی دست کم سه سخنرانی محرمانه «شی جین پینگ» از آوریل سال ۲۰۱۴ ایراد شده که در آن به مسئله امنیت در استان سین کیانگ، کنترل جمعیت مسلمانان اویغور و لزوم تنبیه آنها با اقدامات دکتر زنز افشا شده است و به صورت آنلاین در دسترس قرار دارد.

بر اساس این اسناد کمیته مرکزی حزب کمونیست چین به صراحت در مورد بازآموزی عقیدتی و سیاسی مسلمانان اویغور تاکید داشته است. نتیجه این موضوع، زندانی کردن بیش از یک میلیون ایغور به شکنجه آنها در اردوگاه های کار اجباری است. همچنین تاکید این حزب روی ایجاد تعادل مثبت به نفع قوم هان در استان مسلمان نشین سین کیانگ بوده است.

فشار و شکنجه مسلمانان ایغور

تاکید رهبر چین در برخورد با مسلمانان اویغور از سال ۲۰۱۴ اثرات خود را در سال‌های بعد در افزایش فشار، شکنجه، بازداشت و کنترل آنها نشان می‌دهد. زیرا همه این اتهامات را رد کرده و آنها را عملیات روانی غرب می‌داند. با این حال به سازمان ملل و دیگر گروه‌های حقوق بشری اجازه حضور در استان سین‌کیانگ را نمی‌دهد.

طبق این اسناد رئیس جمهور چین به نیروهای امنیتی دستور می‌دهد که به هیچ عنوان رحم و شفقتی نسبت به مسلمانان ایغور نداشته باشند. موضع‌گیری سایر مقامات چین در راستای مشروعیت بخشیدن به اردوگاه‌های کار اجباری بازآموزی و بازداشت‌های جزایی نیز در این اسناد دیده می‌شود.

در این اسناد همچنین تاکید شده است که جوانان اویغوری که جهت ادامه تحصیل به خارج رفته و بازگشته اند باید تحت کنترل شدید قرار گرفته و به سوال آنان در خصوص مکان خانواده‌هایشان گفته شود که از سوی دولت چین به مدارس ویژه فرستاده شدند.

دکتر زنز معتقد است کاری که هیئت حاکمه چین با مسلمانان اویغور انجام داده یک نسل کشی فرهنگی علیه این قوم و در راستای اعمال حاکمیت هر چه بیشتر حزب کمونیست بوده است.

انتهای پیام

منبع: اکوفارس