این احتمال وجود دارد که عراق از مسیحیان خالی شود

0

Views: 4

 

 «کاردینال لویس ساکو» رهبر کلیسای کلدانی عراق و جهان نسبت به خالی شدن این کشور از مسیحیان به دلیل تداوم مهاجرت آنها به خارج از این کشور هشدار داد.

به نقل از خبرگزاری الفرات، ساکو در یک گفتگوی مطبوعاتی گفت: دلیل اصلی تداوم مهاجرت هزاران خانوار مسیحی از بیابان نینوا و دیگر مناطق شمالی عراق، تسلط گروه‌های مسلح و نبود آبادانی در مناطق شان است.

 

وی با اشاره به اینکه متاسفانه مسیحیان محیط امنی در عراق ندارند اظهار داشت که امیدوار است روزی نرسد که این کشور از مسیحیان خالی شود. اما متاسفانه این احتمال در سایه تبعیض ادامه‌دار علیه مسیحیان که توسط جناح‌های مختلف صورت می‌گیرد، از آن جمله نبود خدمات و نبود فرصت های شغلی به چشم انداز روشن برای آینده وارد است.

 

رهبر مسیحیان کلدانی عراق با اشاره به اینکه تعداد مسیحیان در حال کاهش است مطرح کرد: دولت حتی به مسیحیانی که به خانه هایشان برگشته اند کمک نکرده است. بیشتر منازلشان در سال‌های گذشته ترمیم شده است.

 

ساکو تاکید کرد: تعداد مسیحیان در بغداد نیز رو به کاهش است. در حالی که تا قبل از سال ۲۰۰۳ محلهایی در بغداد وجود داشت که به طور کامل مسیحی بودند. تبعیض علیه آنها باعث شده است تا به فکر مهاجرت باشند. بیشتر اندیشمندان و نخبگان مسیحی بغداد مهاجرت کرده اند و تنها خانواده‌های فقیری باقی ماندند که قادر به مهاجرت نیستند.

 

ساکو درباره بحث های جاری در خصوص نتایج سفر پاپ فرانسیس و عراق در سال گذشته عنوان کرد: پاپ مقام رسمی یا مالک بانک و یا مقام اجرایی نیست که تغییری در عراق ایجاد کند. این سفر در سطح گفتمان و تغییر افکار بسیار مهم بود و تسامح و برادری بین مسلمانان و مسیحیان و پرهیز از خشونت را رقم زد.

 

وی در خاتمه بیان کرد: دولت عراق این سفر را خوب پوشش رسانه ای داد. اما می بایست از نتایج آن استفاده می‌کرد و اقداماتی را در راستای خدمات به عراقی ها در دستور کار قرار می داد. ولی متاسفانه چنین نشده و دولت صرفاً مشغول درگیری‌های سیاسی شده است.

 

انتهای پیام

منبع: شفقنا