برخورد دو گانه اروپا در تعامل با پناهندگان اوکراینی مسلمان

0

Views: 2

پناهندگی دسته جمعی اوکراینی‌ها در شبکه‌های اجتماعی در منطقه خاورمیانه با ابراز همدردی گرمی روبرو شد. اما این استقبال گرم نوعی حزن و اندوه را در دل شهروندان خاورمیانه به خاطر طرز برخورد غالب با پناهندگان مسلمان ایجاد کرد.

«منی النجار» در یادداشتی که روزنامه The New York Times آن را منتشر کرده نوشته است: صحنه فرار دسته‌جمعی از اوکراین به سمت کشورهای همسایه هفته گذشته به صورت گسترده در خاورمیانه دست به دست شد و بسیاری از شبکه‌های اجتماعی با شهروندان اوکراینی که ناچار به ترک خانه و کاشانه خود در نتیجه جنگ شده‌اند ابراز همدردی و همدلی کردند.

 

النجار ادامه داد: این ابراز همدردی در منطقه‌ای مملو از جنگهای متعدد همراه با نوعی تلخی است. زیرا مشاهده می‌کنند که کشورهای اروپایی که موضعی مثبت در برابر پناهندگان اوکراین اتخاذ کرده‌اند در برخورد با مهاجران عرب و مسلمان که تلاش داشتند خود را به سواحل اروپا و یا مرزهای این اتحادیه برسانند موضعی متفاوت و سخت‌گیرانه در پیش گرفته بودند.

 

برخورد دوگانه

 

النجار اظهار کرد: انتشار تصاویر شهرهای ویران شده در سوریه، عراق، لیبی و یمن در اینترنت همراه با یادداشت ها و کامنت هایی در متهم سازی دموکراسی های غربی به ترویج خشونت و برهم زدن ثبات کشورهای خاورمیانه نشان از دیدگاه مردم خاورمیانه در انتقاد از معیارهای دوگانه به ویژه در تعامل با پناهندگان است.

 

او در ادامه توییت های بسیاری در ابراز همدردی کاربران شبکه‌های اجتماعی خاورمیانه با مردم اوکراین آورده و به نقل از «لینا زایم» کارمند اداره ارتباطات در بیروت نوشت: برخورد انسانی با پناهندگان اوکراینی توسط کشورهای اروپایی و تعامل متفاوت با پناهندگان خاورمیانه و شمال آفریقا را نشان داد که حقوق بشر با تابعیت و نژاد در ارتباط است.

 

در همین رابطه منتقدان عرب اظهار داشتند به مهاجران از کشورهای اسلامی و عربی غالباً به عنوان تهدید نگاه می‌شود و برخی مواقع این مهاجران با خشونت و زور به هنگام تلاش برای ورود به اروپا مواجه می‌شوند.

 

استقبال گرم از پناهندگان اوکراینی

 

«رنا خوری» پژوهشگر سوری آمریکایی دانشگاه پرینستون که بر بررسی جنگ و آوارگی تمرکز دارد، عنوان کرد: آنچه در اوکراین روی می‌دهد بسیار فاجعه بار و مشاهده آن مایه تاسف است. اما من هم مانند بسیاری دیگر دیدم که چگونه همین کشورها که موانع بسیاری پیش روی مردم و فرار کننده از جنگ‌ها و مناقشات خاورمیانه قرار داده بودند، مرزهای خود را به روی اوکراینی‌ها گشوده اند.

 

در نوامبر گذشته نیروهای امنیتی لهستان با باتوم به مهاجران افغان که تلاش داشتند از مرزها عبور کنند حمله کرده و آنها را مورد ضرب و جرح قرار دادند. اما در مقابل پناهندگان اوکراینی با لبخند و نوشیدنی‌های گرم مورد استقبال قرار گرفتند و به ایستگاه راه‌آهن انتقال داده شدند.

 

تمسخر و ریشخند به اروپا

 

«ایمن محی الدین» گوینده مصری MSNBC آمریکایی که هزاران دنبال کننده در شبکه‌های اجتماعی دارد، در ریشخندی خطاب به کشور‌های اروپایی گفت: می‌بینید که اروپا همواره به پناهندگان و فرار کنندگان از جنگ چگونه با مهربانی و خونگرمی استقبال می‌کند.

 

وی در ادامه تصاویری از شهرهای تخریب شده سوریه و پناهندگان آواره سوری در مرز های اروپا را منتشر کرد.

 

تبعیض رسوا کننده

 

«جمانه قدور» پژوهشگر شورای آتلانتیک نیز با یادآوری قایق‌های غرق شده مهاجران آفریقایی و بسته شدن مرزهای بسیاری از کشورهای اروپایی در برابر مهاجران خاورمیانه و شمال آفریقا را نوشت: در اروپا این میل و گرایش وجود دارد که گناه را برگردن فرهنگ منطقه خاورمیانه می‌اندازند و آن ها را مسئول خشونت در این منطقه بدانند.

 

«چارلی داغاتا» گزارشگر سی بی اس هم تصاویر فرار ده‌ها هزار نفر از اوکراین را شوک‌آور و مایه تاسف خواند و گفت: اما عراق و افغانستان هم شرایطی به مراتب دشوارتر داشتند اما با برخورد مغایر و متفاوت اروپا مواجه شدند.

 

انتهای پیام

 

منبع: شفقنا