تحقیر جامعه هزاره و شیعه توسط طالبان

محمد محقق:

0

Views: 4

 

محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، طالبان را متهم کرده است که از تفاوت‌ های مذهبی به‌ عنوان فرصتی برای «تصفیه حساب‌ های مذهبی» استفاده کرده و جامعه شیعه و قوم هزاره را تحقیر و سرکوب می‌نماید.

به گزارش فاران نیوز، محمد محقق این اظهارات را پنج‌ شنبه شب (۲۵ حمل) در صفحه‌ فیسبوک خود در واکنش به تشهیر منفی یک مسافر هزاره و پیرو مذهب شیعه از سوی طالبان در ولایت غور، مطرح کرده است.

 

این فرد شهروند ولسوالی لعل و سرجنگل ولایت غور بوده است. طالبان روز گذشته او را به جرم روزه‌خوری، شکنجه کرده و سپس غوری غذا را به دهنش گذاشته و در بازار گردانده اند.

 

محقق نوشته است که پیروان مذهب تشیع براساس فقه شان در هنگام مریضی و یا مسافرت روزه را قصر می‌کنند و قضاء آن‌را در وقت دیگر به‌جا می‌آورند. با این حال، او گفته است که طالبان خلاف شعار و تعهدشان مبنی بر رعایت حقوق مذهبی اهل تشیع، عمل می‌کنند.

 

رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان این عمل طالبان را نماد واضح «نقض حقوق بشری و تبعیض و تحقیر قومی و مذهبی» دانسته و آن‌ را محکوم کرده است. او از جوامع حقوق بشری خواسته است که «تحقیر و تبعیض جامعه شیعه» را محکوم کرده و جلوی آن‌ را بگیرند.

 

محقق از علما و شخصیت‌ های کشور، به‌ویژه جامعه تشیع و هزاره که به‌گفته‌ او، به نحوی با طالبان همکاری دارند، نیز خواسته است که بر ظلم‌ هایی که بر جامعه هزاره و شیعه روا داشته می‌شود، توجه داشته باشند و تا حد امکان از آن جلوگیری کنند.

 

طالبان تا کنون درباره‌ ادعای شکنجه و گرداندن مسافر هزاره در غور و نیز در پاسخ به اتهام محمد محقق، چیزی نگفته‌اند.

 

انتهای پیام

منبع: شفقنا