تصمیم آل‌سعود برای تقسیم شهر شیعه نشین القطیف

0

Views: 1

ریاض، بخش غربی شهر شیعه نشین قطیف را «البیضا» نامگذاری کرد و نام بخش شرقی نیز «القطیف» ماند.

به گزارش فاران نیور، رژیم آل سعود، شهر شیعه نشین القطیف را بر خلاف خواسته ساکنان این شهر به دو بخش شرقی و غربی تقسیم کرد.

 

عربستان سعودی برای حفظ مرز‌های اداری استان الشرقیه، این شهر را به دو قسمت تقسیم و شهرداری را برای بخش غربی آن از ریاض تعیین کرده است.

 

به گزارش شبکه تلویزیونی نبأ، ریاض بخش غربی شهر القطیف را «البیضا» نامگذاری کرد و نام بخش شرقی نیز «القطیف» ماند.

 

کمیته مقاومت برای حفظ مرز‌ها، خطرات تقسیم القطیف را بر شمرد که از جمله آن‌ ها تاثیرات منفی بر وضعیت اداری بخصوص در بخش اسکان و بهداشت و آموزش و امور اجتماعی می‌باشد. با اجرای این طرح، استان القطیف از فرصت توسعه محروم خواهد ماند.

 

این کمیته در سال ۲۰۱۱ تشکیل شد که بلافاصله با مخالفت رژیم سعودی مواجه و نهادی غیرقانونی اعلام شد و برخی از اعضای آن نیز دستگیر شدند.

 

اکنون که القطیف تقسیم شده است، شخصی به عنوان شهردار البیضا یا همان القطیف غربی معرفی شده است که از هزار کیلومتر دورتر به این منطقه خواهد آمد.

 

شیخ نمر باقر النمر از علمای شیعه عربستان که در سال ۱۳۹۴ ش اعدام شد، از اهالی شهر عوامیه در همین استان بود.

 

۱۵ تا ۲۵ درصد جمعیت عربستان را شیعیان تشکیل می‌دهند که عمدتا در استان الشرقیه عربستان سکونت دارند. منطقه‌ای که از سال ۲۰۱۱ در جریان تظاهرات بهار عربی تا کنون در اعتراض به بی‌ عدالتی و توزیع ناعادلانه ثروت، صحنه اعتراض‌ها علیه رژیم آل‌سعود بوده و با سرکوب و بازداشت شیعیان همراه است.

معترضان خواستار آزادی همه زندانیان سیاسی، برخورداری از حق آزادی بیان و برگزاری اجتماعات و همچنین پایان تبعیض گسترده هستند.

 

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری اهل‌بیت