توان اندیشه ناب اسلامی در مقابل افراط‌گرایی و تروریسم تکفیری

رئیسی در دومای روسیه

تروریسم
0

Views: 1

دکتر رئیسی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به دنبال تعامل حداکثری با همه کشورهای جهان به خصوص کشورهای همسایه و هم پیمانان خود است. هدف و مبنای این همکاری و تعامل منافع متقابل ملت‌ها و شکل‌دهی فزاینده به یک جامعه جهانی متمدن است.

رئیس جمهور کشورمان در جریان برنامه های سفر خود به روسیه با حضور در دومای روسیه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به دنبال تعامل حداکثری با همه کشورهای جهان به خصوص کشورهای همسایه و هم پیمانان خود است عنوان کرد هدف و مبنای این همکاری و تعامل منافع متقابل ملت‌ها و شکل‌دهی فزاینده به یک جامعه جهانی متمدن است.

متن کامل سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید ابراهیم رئیسی به شرح زیر است.

بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای والودین
رییس محترم دولت روسیه
نمایندگان محترم
خانم ها و آقایان

در آغاز مراتب خرسندی خویش را از دولت و ملت این کشور دوست فدراسیون روسیه برای استقبال و میزبانی گرم از اینجانب و هیئت همراه در شهر زیبای مسکو ابراز می دارم.

فرصت را غنیمت می‌شمارم و میلاد حضرت مسیح (ع) و سال نو میلادی را به ملت و دولت روسیه تبریک می‌گویم. ملت ایران و جهان اسلام احترام ویژه‌ای برای حضرت عیسی و مادر و پاکی مریم مقدس قائل است و بر اساس آموزه‌های قرآنی اعتقاد دارد که مهمترین پیام مشترک همه ادیان ابراهیمی تکامل معنوی بشریت از طریق عبادت پروردگار جهانیان است که خود موجب ترویج صلح و صمیمیت و ظهور جامعه الهی و در نتیجه انسانی می شود. در عین حال عبادت خداوند همواره در کنار اجتناب از اطاعت و عبادت غیر خداوند معنا دارد.

بسیار خوشحالم که در برنامه‌های این سفر، فرصت حضور در دو ماه دولتی و دیدار با شما نمایندگان مردم با فرهنگ و تمدن دیرینه روسیه فراهم شد. در همین راستا از جناب آقای والودین رئیس محترم دومای دولتی روسیه، معاون دوما، رئیس کمیته روابط خارجی و سایر اعضای دومای دولتی برای تنظیم این برنامه و فراهم کردن فرصت سخنرانی تشکر می کنم.

شکل‌دهی فزاینده یک جامعه جهانی متمدن

همانگونه که در دیدار صمیمی و گفتگوهای سازنده با جناب آقای والودین به هنگام شرکت هیات سیاسی روسیه در مراسم تحلیف اینجانب اشاره کردم جمهوری اسلامی ایران از اراده و آمادگی لازم برای توسعه و گسترش روابط با فدراسیون روسیه برخوردار است.

امروز خوشبختانه افق های بسیار روشنی برای همکاری‌های دو کشور در سطوح دوجانبه و منطقه‌ای و بین‌المللی مشاهده می‌شود. تقویت رابطه ایران و روسیه در قالب های دو جانبه و چند جانبه موجب رونق اقتصاد دو ملت و تقویت امنیت منطقه‌ای و بین المللی می شود. ظرفیت های اقتصادی و تجاری فراوان و مکمل دو کشور در کنار قدرت اثرگذاری هریک از دو کشور ما در مناطق جغرافیایی خود می‌تواند همگرایی بین مناطق را تقویت کند.

جمهوری اسلامی ایران به دنبال تعادل حداکثری با همه کشورهای جهان بخصوص کشورهای همسایه و هم پیمان خود است. هدف و مبنای این همکاری و تعامل منافع متقابل ملت‌ها و شکل‌دهی فزاینده به یک جامعه جهانی متمدن است. این مسیر از طریق همکاری کشورهای مستقل و صاحب و فرهنگ های متعالی و توجه به اصول عدالت از اخلاق و معنویت قابل تحقق است. بدون تردید ریشه آنچه جامعه بشری کنونی از آن رنج می‌برد جدایی سیاست از اخلاق و معنویت است. خشونت، تروریسم، فروپاشی نهاد خانواده و گسترش مواد مخدر از اندیشه معنویت گرا بر نمی آید. هر بنایی که بر اساس این انفکاک ایجاد شود مصائب بشریت را تشدید می کند و به جای ترویج عدالت، ظلم را ساختارمند می‌کند و موجبات سلطه را پدید می آورد.

نمایندگان محترم

تجربه نظام بین‌المللی مبتنی بر استیلا و سلطه نشان می‌دهد که برونداد آن چیزی جز جنگ و خشونت و نا امنی و تفرقه میان ملت‌ها نبوده است. شکست سیاست لشکرکشی و اشغال و مجبور شدن آمریکا به فرار از عراق و افغانستان ناشی از یک مفهوم است، مقاومت ملت ها. اندیشه مقاومت در خدمت استقلال کشورها است. در دوران جدید مفهوم مقاومت نقش محوری در معادلات بازدارندگی ایفا می‌کند. الگوی موفق همکاری ایران و روسیه در سوریه نیز در ادامه مقاومت ملت و دولت سوریه تضمین کننده استقلال کشورها و قوام بخش امنیت منطقه‌ای بوده است. در این مسیر از همکاری فدراسیون روسیه با راهبری هوشمندانه جناب آقای پوتین برخوردار بوده‌ایم که جای قدردانی دارد و می‌تواند الگوی کارآمد برای توسعه همکاری‌ها در عرصه‌های مختلف قلمداد گردد.

توان ممانعت از شکل‌گیری افراط‌گرایی و تروریسم تکفیری

با این حال جنگ علیه تروریسم بخشی از جنگ علیه این سلطه طلبی بوده است. چرا که تروریسم یکی از محصولات جانبی سلطه طلبی است. اکنون راهبرد سلطه‌گری شکست خورده است و آمریکا در ضعیف ترین وضعیت خود قرار دارد و قدرت کشورهای مستقل در رشد تاریخ‌ساز قرار دارد، مسئله مهم در این دوران که نیازمند هوشیاری از آن است که امیال سلطه طلبان از بین نرفته و شکل‌های جدیدی از سلطه گری در دستور کار قرار گرفته است. مهمترین هدف این دستور کار تضعیف حکومت های مستقل از درون است که از طریق تحریم اقتصادی بی ثبات سازی ترویج ناامنی و روایت سازی های جعلی از وقایع دنبال می‌شود به گونه‌ای که تلاش می‌کنند جای ظالم و مظلوم را در افکار عمومی تغییر دهند.

ائتلاف شیطانی آمریکا با تروریست‌ها برای جهانیان به خصوص ملتهای غرب آسیا از سوریه تا افغانستان چون روز روشن است. اکنون برنامه های پیچیده ای برای اعزام تروریست های تکفیری به ماموریت های جدید از قفقاز و آسیای مرکزی در جریان است. تجربه نشان داده است که این اندیشه ناب اسلامی است که توان ممانعت از شکل‌گیری افراط‌گرایی و تروریسم تکفیری را دارد.

از سوی دیگر ناتو به دنبال نفوذ در حوزه‌های جغرافیایی مختلف با پوشش های جدید است که منافع مشترک کشورهای مستقل را با تهدید مواجه می‌کند. ترویج حکومت های غرب گرا و مقابله با دموکراسی های مستقل و مبتنی بر هویت و سنت‌های ملی و بخشی از پروژه های ناتو فرهنگی است که بیانگر ریاکاری موجود در این الگوی رفتاری در حال افول می‌باشد.

خانم ها و آقایان!

تحریم ملت ها یکی از شکل های رایج سلطه‌گری جدید است و مقابله با آن نیازمند همکاری کشورهای مستقل و پاسخ دسته جمعی است. در غیر این صورت تحریم به بهانه‌های مختلف گریبان همه کشورها حتی متحدین آمریکا را نیز خواهد گرفت. آمریکا ادعا می‌کند که تحریم به علت فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران است و همه می‌دانند این فعالیت‌ها قانونی و تحت نظارت مستمر و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است. اما واقعیت آن است که در ادوار مختلف تاریخی پیشرفت ایران هر زمان ملت با پرچم ملی گرایی استقلال خواهی یا توسعه علمی را برافراشته است با تحریم و فشار دشمنان ملت ایران مواجه شده است.

نمایندگان محترم و حضار گرامی!

ریاست جمهوری اسلامی ایران طبق فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی آن است که ما به دنبال سلاح اتمی نیستیم و این سلاح در استراتژی دفاعی ما هیچ جایگاهی ندارد. آمریکا به دنبال مقابله با حقوق ملت ما است. فلسفه ما نیز روشن است، ما از حقوق ملت خود کوتاه نمی‌آییم. آنهایی که شعار می‌دهند آمریکا برگشته است هنوز به تعهدات خود در توافق هسته‌ای برنگشته اند. ما به چیزی کمتر از حقوق خود رضایت نمی‌دهیم. جمهوری اسلامی ایران در رسیدن به توافق جدی است، اگر طرف‌های مقابل بر رفع واقعی و موثر تحریم ها جدی باشند.

خانمها و آقایان!

سیاست تعامل حداکثری جمهوری اسلامی ایران با دولتهای مستقل اصالت دارد و فارغ از تحولات محیط بین الملل تداوم خواهد یافت. جمهوری اسلامی ایران فاتح میدان جنگ علیه تروریسم و کارزار فشار حداکثری اقتصادی است. در عین حال جمهوری اسلامی ایران از ظرفیت‌های اقتصادی گسترده به خصوص در عرصه های انرژی، تجارت، کشاورزی، صنعت و فناوری برخوردار است که زمینه‌ساز همکاری‌های سودمند برای تعامل دو یا چند جانبه با کشورهای مختلف است.

در همین راستا توافق های اساسی بین جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه صورت گرفت که موجب جهش چشمگیر روابط اقتصادی دوجانبه به نفع رفاه دو ملت های موثر و منطقه‌ای به نفع صلح و ثبات ملتها در مناطق مختلف خواهد شد. موقعیت ممتاز جغرافیایی سرزمین ایران به خصوص کریدور شمال جنوب می‌تواند تجارت از هند تا روسیه و اروپا را کم هزینه تر و پر رونق تر کند. پایدارسازی و سودمند کردن روابط بین دو کشور نیازمند تسری همکاری‌ها به حوزه‌های علمی، اجتماعی فرهنگی و رسانه‌ای است و ما آمادگی توسعه حداکثری روابط پایدار و بلندمدت هستیم. بدین منظور معتقدیم باید روابط دو کشور به گونه ای طراحی شود که ضمن تأمین منافع متقابل از مداخلات عناصر ثالث نیز مصون باشد.

نقش پارلمان ها در توسعه روابط دو کشور

نمایندگان محترم خوشبختانه روابط خوبی بین پارلمان‌های دو کشور نیز برقرار است و تعاملاتی که در غالب کمیسیون عالی پارلمانی بین دو کمیسیون‌ها و کمیته‌های مختلف و همچنین گروه‌های دوستی پارلمانی وجود دارد. علاوه بر پیشبرد روابط پارلمانی به توسعه مناسبات دوستانه دو طرف به ویژه در حوزه اقتصادی کمک شایانی می نماید. نقش پارلمان ها برای توسعه روابط دو کشور را بسیار مهم می دانیم و از آن هم در حوزه دوجانبه و هم چند جانبه استفاده می‌کنیم.

جمهوری اسلامی ایران ابتکار روسیه در زمینه برگزاری اجلاس روسای پارلمان‌های ایران روسیه ترکیه پاکستان و چین در زمینه مبارزه با تروریسم را مهم می‌داند و از این ابتکار حمایت می کند. امید است با بهره گیری هرچه بیشتر از ظرفیت ها و تداوم همکاری های دو کشور در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی شاهد ارتقاء روابط و بهره مندی مردم آن دو کشور از مواهب این روابط و تثبیت صلح و ثبات در منطقه باشیم.

از حسن توجه شما صمیمانه قدردانی می نمایم.

انتهای پیام

منبع: