پیامدهای ناکامی در حفاظت از شیعیان هزاره افغانستان

سازمان ملل:‌

0

Views: 1

 

 ریچارد بنت، گزارشگر ویژه‌ی سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در افغانستان، هم‌زمان با سالگرد حمله‌ی خونین به مدرسه دخترانه‌ی «سیدالشهدا» در غرب کابل گفته است که ناکامی در حفاظت از شیعیان هزاره افغانستان که هدف کشتار بودند، پیامدهای وحشتناکی داشته است.

به گزارش فاران نیوز، سال گذشته در تاریخ ۱۸ اردیبهشت، انفجارهای پی هم در مقابل مدرسه دخترانه‌ی سیدالشهدا، هنگامی که دانش‌آموزان از مدرسه تعطیل شده بودند، رخ داد.

 

طبق آمار در این حمله دست‌کم ۸۵ نفر عمدتا از دانش‌آموزان دختر کشته شدند. ریچارد بنت با خانواده‌های قربانیان همدردی کرده و گفته است که زندگی قربانیان را باید به یاد داشت و برای آنها عدالت را جست‌وجو کرد.

 

وی در ادامه در توییتی نوشته است: «ناکامی در حفاظت از جامعه هزاره و شیعه که سالها هدف دائمی کشتار بودند، پیامدهای وحشتناکی داشت.»

 

گزارشگر ویژه‌ سازمان ملل متحد عنوان کرده است که از زمان تسلط طالبان بر افغانستان، حمله‌های وحشیانه علیه جامعه هزاره که برخی از آنها را داعش به عهده گرفته، ادامه یافته است.

 

با این حال ریچارد بنت با تأکید بر پیشگیری از حمله‌ها و حفاظت از هزاره‌ها گفته است که او برای شناسایی عاملان و به عدالت‌ سپردن آنها تحقیقات مجدد و مستقل انجام می‌دهد.

 

پس از تسلط طالبان به‌ویژه در ماه رمضان حمله‌های مرگباری جامعه‌ هزاره‌های افغانستان را هدف قرار داده است.

 

در تاریخ ۳۰ فروردین سال جاری خورشیدی، منطقه‌ هزاره‌نشین غرب کابل شاهد سه انفجار پی در پی بود. انفجار نخست در آموزشگاه «ممتاز» رخ داد. دو انفجار دیگر نیز که گفته می‌شود ناشی از حمله‌های انتحاری بوده، در مقابل مدرسه «عبدالرحیم شهید» رخ داد. در این انفجار ده‌ها نفر عمدتا از دانش‌آموزان کشته و یا زخمی شده‌اند.

 

دو روز بعد از حمله‌های غرب کابل، انفجاری در مزارشریف مرکز ولایت بلخ یک مسجد شیعیان را هدف قرار داد. در این حمله که داعش مسئولیت آن را به عهده گرفت، بیش از ۱۲۰ نفر کشته و زخمی شدند.

 

همچنین در تاریخ هشتم اردیبهشت سال جاری، در پی وقوع دو انفجار در مناطق هزاره‌نشین شهر مزار شریف، دست‌کم ۹ نفر کشته و ۱۳ نفر دیگر زخمی شده‌اند. قربانیان اهل تشیع بوده‌اند.

 

لازم به ذکر است که در ماه رمضان دو مسجد صوفیان اهل سنت در کابل و قندوز نیز هدف حمله‌های مرگبار قرار گرفته است.

 

روز جمعه به تاریخ نهم اردیبهشت، خانقاه فرقه‌ی صوفیان در منطقه‌ی سه‌راهی علاءالدین در ناحیه‌ی ششم شهر کابل هدف انفجار قرار گرفت که در نتیجه بیش از ۵۰ نفر کشته شده‌اند.

 

دقیقا یک هفته قبل از حمله به خانقاه فرقه‌ صوفیان در کابل، روز جمعه ( ۲ اردیبهشت) هم یک انفجار در خانقاه «مولوی سکندر» در شهرستان امام صاحب قندوز، هنگامی رخ داد که نمازگزاران و طلبه‌ها پس از ادای نماز جمعه در حال تشکیل حلقه‌ی ذکر بودند. براساس آمار در این حمله ۲۳ نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند.

 

مسئولیت شماری از این حمله‌های اخیر را داعش به عهده گرفته است.

 

انتهای پیام

منبع: شفقنا