خدمات رژیم پهلوی به یهودیان صهیونیستی

رژیم پهلوی
0

Views: 6

بنابر گواه منابع و مستندات تاریخی رژیم پهلوی با یهودیان صهیونیستی ساکن در کشور روابط دوستانه عمیقی داشته است. آنان در داخل کشور از امتیازات و منافع بی‌حد و حصر برخوردار بودند.

یهودیان صهیونیستی همواره از رژیم پهلوی خصوصا دوره سلطنت محمدرضا، به خوبی یاد می کنند. آنها او را حامی واقعی رژیم صهیونیستی می‌دانند. در این مجال کوتاه قصد داریم گوشه ای از اقدامات یهودیان صهیونیستی در دوره محمدرضا پهلوی را به اختصار بیان کنیم.

انجمن کلیمیان تهران با هدف رتق و فتق امور اجتماعی، فرهنگی و دینی مربوط به یهودیان ایران با مرکزیت تهران فعالیت خود را به سرپرستی تعدادی از یهودیان سرشناس آغاز کرد. دیری نپاید ردپای صهیونیسم در عملکرد و کارنامه انجمن به وضوح دیده شد.

در اسناد و مکاتبات به‌جامانده از ساواک آمده است: انجمن کلیمیان ایران در اختیار عوامل اسرائیلی بوده است. آنها بدون چون و چرا خود را در اختیار دولت اسرائیل می‌دانند و خود را وقف اسرائیل کرده اند.

این انجمن نزد سران رژیم پهلوی از شخص شاه تا نخست وزیر، وزرا و غیره از موقعیت ممتازی برخوردار بودند. به عنوان مثال، انجمن کلیمیان تهران در سال ۱۳۵۶ درخواست اجازه انتشار نشریه ارگان را حضوری، بدون هیچگونه تشریفات و مقدمات اداری از شخص محمدرضا پهلوی گرفتند و نشریه در سریعترین زمان ممکن به چاپ رسید.

ثناگویی از شاه و سلطنت

معامله مقامات رژیم پهلوی با انجمن کلیمیان ایران مستمر و یک طرفه بود. تشکل‌های صهیونیستی در قبال امتیازات اعطایی سران سلطنت پهلوی سود می بردند. آنها خود را موظف به ثناگویی از شاه و خاندان سلطنتی می دانستند.

در بخشی از دستورالعمل کنیسه ها و محافل یهودیان صهیونیستی این طور آمده است: در کلیه مراسم‌های دعا و مناسک مذهبی در کنیسه ها بایستی برای سلامت ذات اقدس شهریاری و علیا حضرت ملکه شهبانو و ولیعهد به صورت جداگانه دعا شود.

برگزاری جشن سالگرد انقلاب سفید شاه و ملت از مهمترین برنامه های یهودیان صهیونیستی در داخل کشور بوده است که هر ساله با حضور مقامات دولتی و لشکری در انجمن کلیمیان به صورت مفصل برگزار می‌شد.

خروج طلا از کشور بدون مجوز

اعطای امتیازات ویژه به یهودیان صهیونیستی ساکن کشور از سوی دستگاه سلطنت و بهره‌برداری سیاسی و تبلیغاتی از مناسبات این کانون‌ها با مراکز یهودی و صهیونیستی جهان خارج، یک معامله رایج و مرسوم بین رژیم پهلوی و تشکل‌های یهودی در آن دوره بود.

این قبیل ارتباطات نه تنها از نظر ساواک پوشیده نبود بلکه روسای سازمان امنیت به زعم خود در صدد بودند تا از این پیوند و ارتباطات در ابعاد مختلف به ویژه در زمینه‌های سیاسی و تبلیغاتی به نفع رژیم پهلوی بهره برداری کنند.

در یکی از مکاتبات مربوط به انجمن کلیمیان و ساواک آمده است: اخیرا کنگره جهانی یهود که در شهر لاهه هلند مورخ ۲۸ آوریل ۱۹۷۴ برگزار خواهد شد. لذا پیشنهاد شد نمایندگان انجمن در آن کنگره درباره پیشرفت های ایران صحبت کنند.

یکی از فعالیت‌های اقتصادی انجمن که با نظر مستقیم ساواک صورت می‌گرفت، مسئله خروج طلا از کشور بود. در اسناد ساواک آمده است که در سال ۱۳۴۴ با موافقت رئیس ساواک استان مرکزی برای خروج ۱۰۰۰ سکه طلا، ۴۵۰۰ سکه نقره و ۲۵۰۰ سکه برنز بدون هیچگونه تشریفات گمرکی و اداری از کشور هیچ مانعی وجود ندارد.

انتهای پیام

منبع: رهپویان هدایت