درخواست واتیکان برای حذف حزب الله از لیست تروریستی آمریکا

0

Views: 2

 

یک روزنامه لبنانی خبر داد که وزیر خارجه‌ی واتیکان در یکی از نشست‌های خود در بیروت به حذف نام جنبش حزب الله لبنان از لیست تروریستی آمریکا اشاره کرده است.

 

محافل کلیساهای مسیحیان خبردادند که «پل ریچارد گالاگر» وزیر امور خارجه واتیکان، ماه گذشته میلادی در دیدار با مسئولان کلیساهای بیروت و مقامات سیاسی لبنانی به مسئله حزب‌الله و روابط داخلی و منطقه‌ای با این جنبش پرداخته است.

 

بنا بر گزارش روزنامه «الاخبار» فرستاده واتیکان در یک دیدار دیپلماتیک پیرامون ماموریتش به نقش حزب الله در آبادانی لبنان اشاره کرده که این موجب غافلگیری برخی از محافل لبنانی شده است.

 

این روزنامه لبنانی در ادامه اضافه کرد که فرستاده واتیکان در دیدار مذکور درباره اهمیت گفتگو با حزب‌الله درباره اوضاع داخلی لبنان و بهبود روابط با این جنبش به عنوان یک گروه شیعی و یکی از گروه های اساسی لبنان سخن به میان آورده است. طبق این گزارش گالاگر همچنین درباره لزوم «اطمینان خاطر دادن» به حزب الله در داخل و از سوی دیگر کشورها صحبت کرد. او خاطرنشان کرده است که حذف نام حزب‌الله لیست تروریستی آمریکا و برخی کشورها باعث تلطیف فضا و بهبود روابط با این جنبش می‌شود.

 

در ادامه این گزارش آمده است که در بند نود و سوم رهنمودهای مقدس برای لبنان تحت عنوان همبستگی با جهان عرب آمده است: «کلیسای کاتولیک از گفت‌وگو و همکاری با مسلمانان لبنان استقبال می‌کند و می‌خواهد پذیرای گفت و گو و همکاری با مسلمانان دیگر کشورهای عربی و لبنان به عنوان یکی از بخش های لاینفک آن باشد.»

 

طبق این گزارش در بند مذکور بر عربیت کشور لبنان و روابط با تمام مسلمانان و همچنین بر هویت لبنان و اهمیت گفت و گو میان مسیحیان و مسلمانان تاکید شده است. الأخبار می‌گوید با استناد به این بند و اظهارات فرستاده واتیکان، مسیحیان به رایزنی با حزب‌الله به‌عنوان نماینده‌ی شیعیان لبنان و گفت‌وگوی هدفمند تشویق شده‌اند.

 

انتهای پیام

 

منبع: العالم