در گفتگوی بین الادیانی نباید لحظه‌ای غفلت کرد

0

Views: 2

 

 نقاط مشترک گفتگوی بین الادیانی و به ویژه بین اسلام و مسیحیت زیاد است و بشر امروز نیاز دارد که این اشتراکات را بداند. چرا که حل بسیاری از مشکلات جوامع امروزی در گرو توجه به این اشتراکات است.

 

آیت الله اعرافی امروز در دیدار یوآن سائوکا، دبیرکل شورای جهانی کلیساها که در دفتر مدیر حوزه های علمیه در قم برگزار شد در سخنانی به تبیین اهمیت تعامل بین الادیانی پرداخت.

 

وی در ابتدای سخنان خود اظهار کرد: بنده هم به عنوان حوزه و هم به عنوان جامعه المصطفی العالمیه آمادگی خود را برای تعمیق گفت‌وگوها با رویکردی عادلانه و معطوف به نیازهای بشر اعلام می‌کنم.

 

آیت‌الله اعرافی بیان کرد: گام اول در حل این چالش‌ها ایجاد گفت‌وگوهای سازنده بین نهادهای فرهنگی و دینی جهان است.

 

وی با تاکید بر لزوم دستیابی ادیان‌مختلف به نقاط مشترک ادامه داد: ما باید در قرارگاه هایی بر پایه اشتراکات دینی برای مقابله با ظلم و ستم و رشد و تعالی بشر گام برداریم.

 

مدیر حوزه های علمیه در محور اول سخنان خود افزود: تحولات علمی و معرفتی در حوزه علوم انسانی و الهیات در ایران معاصر و دوران انقلاب اسلامی چشمگیر بوده است.

 

وی اشاره کرد: به رغم همه تنگناها و مشکلات، ما در قلمرو دانشگاهی و مراکز علمی در این دهه های اخیر اتفاقات خوبی در ایران رقم خورده است. به گونه‌ای که قریب به ۲۰۰۰ مرکز علمی و دانشگاهی در این سال‌ها در ایران اسلامی راه اندازی شده است.

 

امام جمعه قم تصریح کرد: ۴ میلیون دانشجو در این مراکز علمی در سطوح مختلف مشغول تحصیل هستند و یکصد هزار عضو هیئت علمی در این دانشگاه و مراکز علمی ایران وجود دارند.

 

آیت الله اعرافی با بیان اینکه رشد علمی در کشور ما به دست بخش‌های دولتی و خصوصی انجام می‌شود، ابراز کرد: ایران در فناوری‌های پیشرفته قدم‌های خوبی برداشته است و در این توسعه و تعمیق علمی و فناوری به نکات مهمی توجه کرده است. اول عدالت منطقه‌ای به گونه ای که این مراکز علمی در سرتاسر ایران گسترده شده‌اند. دوم عدالت زبانی و دینی و سوم نیز عدالت جنسیتی چرا که برخلاف قبل از انقلاب امروز حدود ۶۰ درصد مراکز دانشگاهی در اختیار بانوان است.

 

وی با اشاره به لزوم تعامل و همکاری های مختلف مراکز علمی و دینی دنیا اضافه کرد: ما معتقدیم که در مورد گفتگوی بین الادیانی نباید لحظه ای غفلت کرد و من از ابتدای شروع همه‌گیری کرونا تا کنون با بسیاری از رهبران متفکران دینی دنیا مکاتبه و گفتگو داشته‌ام.

 

مدیر حوزه‌های علمیه در بخش بعدی سخنان خود به تبیین اهمیت و جایگاه قم در نشر و گسترش علوم انسانی و الهی پرداخت و گفت: قم پایگاه محوری و مهم در عالم اسلام است و می‌توان ادعا کرد که امروز حوزه علمیه قم به محور علم و معنویت در جهان اسلام تبدیل شده است.

 

امام جمعه قم در ادامه افزود: ایران یکی از پایگاههای جوشش نظرات علمی و عقلی و فلسفی می باشد. هر روز در قم کرسی های متعدد درس فلسفه مشاء و حکمت متعالیه و فلسفه غرب دائر باشد. به ویژه در عرصه مطالعات فلسفه مقارن و بین شرق و غرب و بین الادیانی توجه ویژه ای می شود.

 

آیت الله اعرافی تاکید کرد: نقاط مشترک بین الادیانی و به ویژه بین اسلام و مسیحیت زیاد است و بشر امروز نیاز دارد که این اشتراکات را بدانند. چرا که حل بسیاری از مشکلات جوامع امروزی در گرو به توجه به این اشتراکات است.

 

وی در خاتمه گفت: ما نیاز به یک اسناد مشترک داریم تا مباحث در آن پیش‌بینی شود و عملیات فکری، فرهنگی مشترک در این اسناد دیده شود. چرا که اگر این مراکز علمی و دینی دنیا به هم نزدیک شوند طبعاً در عالم سیاست هم تاثیرات مثبتی خواهند داشت.

 

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری حوزه