دستور غیر قانونی فرماندار ویژه کرج به اجرای یوگای خنده

یوگای خنده
0

Views: 4

مربیان یوگا از انواع پوشش ها و روش ها برای ترویج یوگا استفاده می‌کنند. یکی از این روش‌ها آمیختن یوگا با انواعی از روش‌های خندیدن است که به نام یوگای خنده مشهور شده است.

یوگا امروزه به یک صنعت و کسب و کار گسترده تبدیل شده است. از فروش لباس و محصولات غذایی گیاهی گرفته تا فروش مجسمه ها و اشیاء مقدس هندویی که ادعا می‌شود انرژی خاصی دارند. برگزاری کلاس‌های گوناگون و گاهی گران‌قیمت و اصلی ترین بخش این کسب و کار است.

مربیان یوگا از انواع پوشش ها و روش ها برای ترویج یوگا استفاده می‌کنند. یکی از این روش‌ها آمیختن یوگا با انواعی از روش‌های خندیدن است که به نام یوگای خنده مشهور شده است.

در اقدامی غیرقانونی غفور قاسم پور فرماندار ویژه کرج طی نامه‌ای زیرمجموعه‌های حکومتی استان البرز را موظف به اجرای درخواست «خانه اوقات فراغت و نشاط اجتماعی استان البرز» در زمینه برگزاری یوگای خنده در استان برای بانوان کرده است.

«فلاحی گل باشی» رئیس خانه اوقات فراغت و نشاط اجتماعی استان البرز با ارسال نامه‌ای در تاریخ ۵ بهمن ۱۴۰۰ به فرمانداری ویژه کرج خواستار مهیا سازی شرایط به جهت برپایی یوگای خنده ویژهبانوان در بوستانهای استان البرز شده بود.

یوگا، صنعت و کسب و کار

یوگا امروزه به یک صنعت و کسب و کار گسترده تبدیل شده است. از فروش لباس و محصولات غذایی گیاهی گرفته تا فروش مجسمه ها و اشیاء مقدس هندویی که ادعا می‌شود انرژی خاصی دارند. برگزاری کلاس‌های گوناگون و گاهی گرانقیمت اصلی ترین بخش این کسب و کار است.

تحقیقات علمی عوارض متعدد جسمی را در یوگا شناسایی کرده و متخصصان علوم پزشکی در دنیا بارها تذکر داده اند که خطرات زیادی را به همراه دارد. از سوی دیگر مربیان یوگا از انواع پوشش ها و روش ها برای ترویج یوگا استفاده می‌کنند. یکی از این روش‌ها آمیختن یوگا با انواعی از روشهای خندیدن است که به نام یوگای خنده مشهور شده است.

یوگای خنده در سال ۱۹۹۵ توسط یک پزشک عمومی بازنشسته به نام «مادان کاتاریا» در بمبئی پایه‌گذاری شد. خنده درمانی یکی از روش های کاهش مشکلات روانی و فیزیولوژیکی در حوزه پزشکی است و ارتباطی با یوگا ندارد. اما مادان کاتاریا با ترکیب تکنیک‌های تنفسی یوگا یا همان پرانایاما با خنده، مفهوم یوگای خنده را ایجاد کرده است.

خندیدن زیاد ممکن است برای عموم مردم خسته‌کننده و همراه با احساس پوچی و حماقت باشد. اما برای کسانی که دچار افسردگی هستند یا از مشکلات تنفسی رنج می‌برند میتواند مفید باشد. ارتباط بین خنده و عملکرد سالم رگ های خونی برای اولین بار در سال ۲۰۰۵ توسط محققان مرکز پزشکی دانشگاه مریلند گزارش شد. آنها به این نتیجه رسیدند که خنده باعث گشاد شدن پوشش داخلی رگهای خونی اندوتلیوم و افزایش جریان خون می شود.

خندیدن تصنعی در یوگای خنده

خندیدن طبیعی می تواند برای سلامتی بسیار مفید باشد و آثار مثبتی بر جنبه‌های مختلف بیوشیمی بدن دارد. و موجب کاهش هورمون های استرس مانند کورتیزول و اپی نفرین می شود. هنگام خندیدن مغز اندورفین ترشح می‌کند که می‌تواند برخی از دردهای فیزیکی را تسکین دهد. همچنین تعداد سلول های تولید کننده آنتی بادی را افزایش می‌دهد و اثربخشی سلولهای T را افزایش می دهد که منجر به سیستم ایمنی قوی تر می شود. یک مطالعه در سال ۲۰۰۰ نشان داد که افراد مبتلا به بیماری قلبی در مقایسه با افراد هم سن بدون بیماری قلبی به میزان ۴۰ درصد کمتر احتمال دارد که بخندند و حتی در موقعیت های مختلف شوخ طبعی را تشخیص دهند.

 

اما آیا خندیدن های تصنعی که در برنامه‌های یوگای خنده انجام می‌شود همان اثر را دارد؟ آیا یک سر خندیدن می‌تواند آثاری مانند خوش اخلاقی و گشاده رویی دارد؟ به نظر می رسد که «خنده سلامت بخش» خنده‌ای است که ریشه در شادی و آرامش درونی دارد. اما خنده‌های تصنعی ممکن است نوعی تعارض در انسان ایجاد کند. ماسک خندیدن با شادی درونی و رها کردن نگرانی ها و غصه های بیهوده تفاوت زیادی دارد. اصل تفاوت میان آنها به آگاهی شادی بخش برمی‌گردد که با خنده های تمرینی و تصنعی در یوگای خنده به دست نمی‌آید.

 

انتهای پیام

 

منبع: بهداشت معنوی