دلیل علاقه دولت سعودی به «یوگا» چیست؟

0

Views: 16

 

مقامات سعودی تمام تلاش خود را برای گسترش یوگا به کار میبرند تا اهداف پنهانی معرفی آیینهای شرک آمیز به جامعه مسلمانان را برآورده کنند.

به گزارش فاران نیوز، پس از تشویق به برپایی آیینهای بودایی و معابد هندو در قلمرو پادشاهی عربستان سعودی که قبلاً خط قرمز بود مقامات در دوره محمد بن سلمان بار دیگر یوگا را که ریشه های آن از بودیسم آیین سیک و هندوئیسم است مورد توجه قرار داده اند.

در زمان شاهزاده محمد بن سلمان، پادشاهی حرمین شریفین اولین کشور در خاورمیانه بود که کمیته تخصصی یوگا» را در ماه می ۲۰۲۱ تأسیس کرد و مسابقات قهرمانی را برای آن به عنوان بخشی از آنچه چشم انداز عربستان سعودی ۲۰۳۰» نامیده شد ترتیب داد.

در ماه مارس گذشته نوف المروعي، رئيس كميته یوگای عربستان سعودی از امضای توافقنامه ای برای حمایت از تمرین یوگا طی چند ماه آینده خبر داد و بر اهمیت معرفی ورزش یوگا» به سیستم ورزشی دانشگاه تاکید کرد.

یوگا و سوابق حقوقی محمد بن سلمان فعالان فرهنگی و امذهبی میگویند که یوگا اساساً با اعتقادات هند و مرتبط است و علیرغم تلاش برای صیقل دادن آن و ارائه آن به عنوان یک نوع ورزش همچنان با ریشههای مذهبی شرک آمیز خود مرتبط است.

اما راز علاقه دولت به یوگا در پادشاهی سعودی چیست و آیا این تلاشی برای اسلامی کردن بت پرستی است؟ یا تلاشی برای سفید سازی رژیم سعودی و ادعای این که این رژیم با وجود این همه نقض حقوق بشر یک رژیم سکولار است که به روی همه گرایشها و باورها باز است؟!

سایت اپوزیسیون «سعود لیکس» در گزارشی به بررسی راز این علاقه پرداخته و خاطرنشان کرد که عربستان سعودی چند روز پیش شاهد برگزاری دومین دوره مسابقات یوگای آزاد عربستان بوده است که توسط وزارت ورزش و سرگرمی و کمیته یوگا و با حضور سرکنسول هند در جده برگزار شده است.

مسابقات قهرمانی یوگا مرتبط با عقاید هندو در مکه نیز برگزار شد گویی پیامی برای تحریک و به چالش کشیدن مسلمانان بود.

این منبع ادامه داد رسانه های هندی برگزاری مسابقات قهرمانی یوگا در این کشور را جشن گرفتند و از شرکت ورزشکارانی از شهرهای مقدس مکه و مدینه تمجید کردند و با اشاره به این موفقیت از به رسمیت شناختن یوگا به عنوان یک فعالیت ورزشی مشروع توسط عربستان و نفوذ هند به مهم ترین مناطق مسلمان نشین با کمک محمد بن سلمان ابراز خوشحالی کردند.

از زمان تأسیس کمیته یوگای عربستان در سال ۲۰۲۱، این کمیته مورد توجه بی سابقه دولت قرار گرفته است.

ترویج یوگا در عربستان سعودی در بالاترین سطوح به گفته این منبع پس از اینکه شاهزاده مشاعل بنت فيصل آل سعود به عنوان نایب رئیس کمیته یوگای عربستان مشغول به کار شد، یوگا به شکل بی سابقه ای رشد پیدا کرد و شاهزاده عبدالعزیز بن تركي الفيصل مسئولیت حمایت از این کمیته را به هر طریقی به عهده گرفت.

کمیته یوگای عربستان سعودی در تلاش برای گسترش یوگا در پادشاهی، فعالیت خود را آغاز کرد و در دسامبر ۲۰۲۲ اولین مسابقات قهرمانی یوگا را در جده برگزار کرد همچنین اولین جشنواره یوگا در پادشاهی را در ساحل شهر اقتصادی ملک عبدالله با شرکت نزدیک به ۱۰۰۰ علاقه مند به یوگا برگزار کرد.

این گزارش خاطرنشان میکند که جدیت موضوع نه تنها با ایجاد کمیته یوگا به عنوان یک نوع ورزش مرتبط است بلکه تلاش برای گسترش فرهنگی آن در جامعه و ترویج آن به عنوان وسیله ای برای درمان و آسایش روانی است.

از اینجا ماشین رسمی رسانه ای و نهادهای دولتی مختلف برای تحکیم این اعتقادات در میان اقشار جامعه و متقاعد کردن آنها در مورد محبوبیت خود در پادشاهی تلاش کردند.

شاید خطرناک ترین مسئله، هدف قرار دادن کودکان و ترویج یوگا برای آنها از طریق فعالیتهای مختلف باشد. از جمله این موارد جلسه یوگای آرامش بخش برای مادران کودکان مبتلا به سرطان و بیماریهای مزمن در بیمارستان تخصصی ملک فیصل در جده است که کمیته یوگای عربستان آن را با برجسته کردن کودکان در رسانه ها سازماندهی کرد.

بر کسی پوشیده نیست که خطرات اخلاقی نیز همراه با تمرین یوگا وجود دارد، زیرا تمرینات یوگا دارای آداب و رسوم ترکیبی است، از جمله اینکه مربی زن است و سالن تمرین مختلط است زیرا زن و مرد روی زمین کنار هم دراز می کشند.

خدمت به اهداف پنهان

ناظران بر این باورند که مقامات سعودی تمام تلاش خود را برای گسترش یوگا در پادشاهی به کار میبرند تا اهداف پنهانی مبتنی بر معرفی آیینهایی با ریشه های شرک آمیز به جامعه مسلمانان عرب را برآورده کنند و وسایل بیشتری را برای اختلاط بین دو جنس با لباسهایی بدن نما فراهم کنند.

نوف المروعي ، رئیس کمیته یوگای عربستان سعودی در گفت و گو با وب سایت « عرب نیوز » انگلیسی مدعی شد که علاقه عربستان سعودی به یوگا ناشی از اهمیت معنوی و توانایی آن در توسعه خودکنترلی و ارتقای صلح در طول دوران است. به گفته وی این علاقه رسمی به یوگا با هدف ارتقای سلامت روانی و همچنین سلامت جسمی افراد است.

او گفت که پیام این برنامه جهانی با عنوان «یک زمین یک خانواده یک آینده از طریق یوگا» ریشه‌در فلسفه هند باستان دارد که جهان را به عنوان یک خانواده واحد می‌بیند.

انتهای پیام

منبع: سیاق