عرفان‌های نو ظهور؛ راه یا بیراه!؟

اندیشمندان پاسخ می دهند

0 57

Visits: 5

 

ویژه برنامه رادیویی «راه و بیراه» با حضور جمعی از صاحب نظران به شبهات و مسائل مربوط به معنویت های نوظهور و فرق ضاله عرفانی پاسخ می‌دهد.

پاسخگویی به شبهات اندیشگی نسل امروز از جمله حیاتی‌ترین نیازهای معرفتی است که عموم اندیشمندان و متفکران حوزه دین و اندیشه ضرورت اهتمام نسبت به آن پای فشرده اند.

 

مقام معظم رهبری نیز از دیرباز اهمیت این مسئله را به انحای گوناگون و در فواصل زمانی مختلف به اندیشمندان متذکر شده‌اند.

 

مسئله جهاد تبیین که به ویژه طی ماه‌های اخیر در بیانات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بارها مورد تاکید و اشاره قرار گرفته است را نیز می‌توان یکی از اضلاع چندگانه همین معنا تلقی کرد.

 

در همین راستا فرهنگسرای اندیشه با همکاری سازمان صدا و سیما تلاش کرده که با تولید و تنظیم ۳۰ قسمت برنامه رادیویی که قرار است در ماه مبارک رمضان منتشر شود به شبهات موجود در خصوص عرفان های کاذب و نوظهور پاسخ دهد.

 

به گفته ناصر امین زاده، مدیر فرهنگی هنری منطقه ۷ شهرداری تهران و رئیس فرهنگسرای اندیشه، این ویژه برنامه رسانه ای با رویکرد تبیینی ایجابی به مسئله معنویت های نوظهور و فرقه های ضاله پرداخته و ضمن معرفی جایگاه والای عرفان و معنویت در دین اسلام، طبقات اجتماعی و دینی این فرقه های عرفانی گمراه و مقابله با آنها را یادآور شده است.

 

تبارشناسی فرقه‌گرایی در کنار توجه به نقش امپراتوری رسانه‌ای معاند در ترویج آنها از جمله دیگر اهداف ویژه برنامه راه و بیراه است.

 

ویژه برنامه با مشارکت جمعی از پژوهشگاه‌های کشور در موضوع عرفان های کاذب برگزار می شود که از آن جمله می‌توان به مجمع عالی حکمت اسلامی، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، دفتر تبلیغات اسلامی، حوزه علمیه قم، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، پژوهشگاه عرفان، بنیاد حکمت اسلامی صدرا، معاونت فرهنگی سپاه پاسداران و… اشاره کرد.

 

همچنین شهرهای صاحبنظری نظیر حجت الاسلام نجف لکزایی، محسن یوسفی کیا، حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه، حجت‌الاسلام مصطفی شاکری، دکتر منصوری لاریجانی، دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی، آیت الله علی اکبر رشاد و… در این سلسله جلسات سخنرانی خواهند کرد.

 

گفتنی است، ضبط و تولید این برنامه آغاز شده است. ویژه برنامه راه و بیراه در ایام ماه مبارک رمضان هر روز با حضور دو کارشناس از رادیو جوان پخش می شود.

 

انتهای پیام

منبع: تسنیم