رعایت حقوق ارامنه پس از پیروزی انقلاب مظهر آزاد اندیشی است

ارامنه
0

Views: 2

خلیفه ارامنه آذربایجان در جمع دانشجویان الهیات دانشگاه بوخوم مطرح کرد: «رعایت بی‌کم و کاست حقوق جامعه ارمنی مسیحی، پس از پیروزی انقلاب اسلامی خود یکی از مظاهر آزاد اندیشی و همزیستی است.»

اسقف اعظم «گریگور چیفتجیان» خلیفه ارامنه آذربایجان در وبینار «مسیحیت جهانی» که در حضور جمعی از دانشجویان الهیات دانشگاه شهر بوخوم آلمان برگزار شد به موضوع «مسیحیت در شرق و کلیسای ارمنی در ایران» پرداخت.

خلیفه ارامنه آذربایجان ابتدا به حضور مسیحیت در مهد آن، یعنی در شرق، اشاره کرد و سپس مشخصاً به سخنرانی پیرامون پیشینه حضور چند ساله ارمنیان در ایران، حقوق آنان، امتیازاتی که در جمهوری اسلامی ایران از آن برخوردارند و نظام قانونمند حاکم بر حیات اجتماعی و کلیسایی آنها پرداخت.

اسقف اعظم که با صحبت‌های خود علاقه و اشتیاق اساتید و دانشجویان را برانگیخته بود، در بخش دوم سخنرانی به سوالات حاضرین در این خصوص پاسخ داد. در این بخش خلیفه ارامنه آذربایجان به فضای دوستانه همکاری ها در سایه گفتگوی اسلام و مسیحیت که مختص تمام اقلیت ها در ایران است اشاره کرد و گفت: رعایت بی‌کم و کاست حقوق جامعه ارمنی مسیحی که سابقه چند سال حضور در ایران را دارند پس از پیروزی انقلاب اسلامی خود یکی از مظاهر آزاد اندیشی و همزیستی (در ایران) است.

احترام بدون تبعیض به شهدای مسیحی

وی اشاره کرد: احترام بدون تبعیض به شهدای مسلمان و مسیحی و تکریم خانواده های این شهدا نیز یکی از برجسته‌ترین مبانی این کشور است.

در ادامه سخنرانی و در حین گفتگو و پاسخگویی فرصتی پیش آمد تا به طور ویژه درباره ی کلیساها و بناهای تاریخی ارمنی واقع در حوزه خلیفه گری ارامنه آذربایجان صحبت شود. اسقف اعظم اشاره ای مختصر به دو جلد اول تالیف خود با عنوان «گشت و گذاری در محدوده خلیفه گری ارامنه آذربایجان» داشت. وی ابراز امیدواری کرد که دانشجویان دانشگاه بوخوم روزی شانس سفر به آذربایجان را پیدا کنند. و خودشان از نزدیک شاهد حضور فعال جامعه مسیحی در این منطقه باشند.

در خاتمه دکتر راملت ضمن تشکر از استاد اعظم به سبب حضورش در این جلسه سخنرانی اظهار امیدواری نمود که چنین برنامه‌ای ادامه‌دار باشد تا آشنایی بیشتری با اقلیتهای ساکن در ایران و به خصوص جامعه ارمنی حاصل شود.

لازم به ذکر است، وبینار مسیحیت جهانی به دعوت دکتر «کلاوتیا راملت» مدیر گروه الهیات دانشگاه بوخوم با حضور استادان و دانشجویان این دانشگاه برگزار شد.

انتهای پیام

منبع: کانال روشنگر مدیا