کشتار گسترده کارمندان دولت سابق توسط طالبان

نیویورک تایمز:

عفو عمومی طالبان دروغ و فریب استöBM[°A7
0

Views: 2

 

نیویورک تایمز اعلام کرد طالبان حدود ۵۰۰ نفر از کارمندان دولت و اعضای نیروهای امنیتی پیشین را در شش ماه حکومت‌داری خود کشته‌ و یا ربوده‌اند.

به گزارش فاران نیوز، روزنامه‌ نیویورک تایمز در گزارشی تحقیقی‌ دریافته است که طالبان خلاف وعده عفو عمومی، به کشتار گسترده انتقام‌جویانه علیه کارمندان دولت سابق و اعضای نیروهای امنیتی پیشین دست زده‌اند.

 

در این گزارش آمده که طالبان حدود ۵۰۰ نفر از کارمندان دولت و اعضای نیروهای امنیتی پیشین را در طول شش ماه حکومت‌داری خود کشته‌ و یا ربوده‌اند.

 

نیویورک تایمز در این گزارش تصریح کرده است که تمام ۴۹۰ مورد کشته شدن و ناپدیدن شدن افغان‌ها توسط طالبان را به‌ صورت جداگانه بررسی کرده است. همچنین در تهیه‌ این گزارش از انواع روش‌های راستی‌آزمایی به‌شمول انجام تحقیقات تصویری، طب قانونی، تائید گزارش‌های خبری محلی، هم‌کاری با سازمان‌های حقوق بشری و مصاحبه با بازماندگان و عضوهای خانواده قربانیان صورت گرفته است.

 

در بخش دیگری از این گزارش آمده است که طالبان بعد از تسلط بر افغانستان، نظامیان پیشین را پس از بازداشت شکنجه می‌کردند و سپس آنان را با ضرب گلوله یا سربریدن می‌کشتند.

 

روزنامه‌ نیویورک تایمز در این گزارش نیز اضافه کرده است که با وجود اینکه در ابتدا وقوع چنین قتل‌هایی انکار می‌شد، اما رهبری طالبان برخی از این رویدادها را تایید کرده اما آن‌ را به عناصر و فرماندهان «سرکش» نسبت داده است.

دروغ عفو عمومی

طبق این گزارش، تنها در ولایت بغلان ۸۶ نظامی پیشین در شش ماه نخست اداره‌ طالبان از سوی نیروهای این گروه کشته شده‌اند و بیش‌ترین ناپدید شده‌ها در ولایت قندهار ثبت شده است.

 

این گزارش اعلام امارت طالبان مبنی بر عفو عمومی را یک ادعای دروغ خوانده و گفته است که طالبان از اعلام عفو عمومی به‌ عنوان بهانه و به دام‌ انداختن نظامیان پیشین استفاده می‌کنند.

 

همچنین در گزارش نیویورک تایمز آمده است که حمله‌های انتقام‌جویانه‌ طالبان بر نظامیان و کارمندان حکومت پیشین هدف‌دار و عمدی بوده است.

 

این گزارش در ادامه ادعا کرده است که طالبان به‌خاطر کسب کمک‌های مالی و حمایت کشورهای غربی در مورد عفو عمومی نظامیان و کارمندان حکومت پیشین دروغ گفته و تظاهر کردند که گویا آنها تغییر کرده‌اند.

طالبان پس از تصرف کابل، عفو عمومی اعلام کردند و تعهد سپردند که انتقام‌جویی نخواهند کرد.

 

مقامات نظامی طالبان از جمله سراج‌الدین حقانی، سرپرست وزارت امور داخله‌ حکومت طالبان گفته بود که بر اساس عفو شرعی هیچ‌کسی مجازات نخواهد شد و همه بخشیده شده‌اند.

پیش از این نیز ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان در واکنش به اظهارات سرمنشی سازمان ملل متحد مبنی بر کشته شدن ۱۰۰ تن از عضوهای حکومت پیشین پس از روی‌ کار آمدن طالبان در افغانستان، ادعا کرده بود که چنین گزارشی نادرست است.

 

انتهای پیام

منبع: باشگاه خبرنگاران