عکاس آلمانی و مستند سازی زندگی مسلمانان آلمان

مسلمانان آلمان
0 38

Visits: 11

«ژولیوس ماتوشیک» از عکاسان شهر هانوفر در آلمان با بررسی تصاویر و مدارک مسلمانان از گذشته تا به امروز تلاش کرد اسلام واقعی را در تصاویر خود نشان دهد.

سال‌ها است که اذهان عمومی آلمان درگیر این موضوع شده که از چه زمانی اسلام بخشی از آلمان بوده است؟ یا واقعیت زندگی مسلمانان در این کشور چگونه است؟

مانتو شیک عکاس هانوفر ای با بررسی تصاویر و مدارک مسلمانان از گذشته تا به امروز تلاش کرده است و بررسی این پرسش را بپردازد. او سعی کرد اسلام واقعی را در تصاویر خود نشان دهد که عضو آکادمی اسلامی در حوزه علم و جامعه در دانشگاه گوته فرانکفورت است. اکنون نتایج تحقیقات علمی خود را در وبلاگ به عنوان «معین و سلام» منتشر کرده است که می‌تواند برای معلمان، دانش‌آموزان، دانشمندان پ روزنامه نگاران مفید باشد.

ژولیوس ماتوشیک در سال ۱۹۸۶ در شهر «رادولفتسل آم بودن‌زی» در ایالت «بادن وورتمبرگ» به دنیا آمد و در دانشگاه هانوفر در رشته فتوژورنالیست و عکاسی مستند تحصیل کرد. او سال‌ها به عنوان عکاس رسانه‌های آلمانی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا فعالیت کرد و به گفته خودش مجذوب تنوع اجتماعی و مذهبی در این منطقه شده است.

با این وجود اکثر عکس های او درباره فرهنگ و زندگی روزمره مسلمان است. ماتوشیک آثار خود را در نشریه های مهم آلمانی از جمله اشپیگل، زودویچه تسایتونگ، تسایت و تاگس‌سایتونگ منتشر کرده است. وی یکی از بنیانگذاران گالری «بوهای» در هانوفر است.

تاسیس مجله تبادل بین فرهنگی

ماتوشیک همچنین با کمک سباستین کانتیز، مجله کامئو را با هدف تبادل بین ‌فرهنگی تاسیس کرد. وی در حال حاضر عضو آکادمی اسلامی علم و جامعه در دانشگاه گوته در فرانکفورت است. این عکاس جوان با حمایت این آکادمی پروژه معین و سلام را راه‌اندازی کرد.

در این پروژه زندگی مسلمانان در آلمان از ابتدا تا کنون به تصویر کشیده شده. و گذشته و حال مسلمانان و همچنین زندگی مسلمانان در آلمان مورد بررسی قرار گرفته است. هدف از راه اندازی این پروژه مقابله با تعصبات موجود و نمایش تنوع زندگی مسلمانان در آلمان است.

او تلاش کرده است تصاویر و غیر معتبر درباره اسلام را زیر سوال ببرد و اسلام واقعی را به آلمانی‌ها نشان دهد. او در این رابطه گفت: مسلمانان از کشورهای مختلف در آلمان زندگی می کنند و برخی از آلمانی‌ها نیز در این سالها به اسلام گرویده اند.

ماتوشیک برای تصویرسازی از اسلام در رسانه‌های اصلی آلمان یک طرفه بوده و به همین دلیل باید تصاویر زندگی مسلمانان به شکل متنوع‌تر منتشر شود. برای شروع پروژه اش از آرشیو ها و مجموعه های موجود در آلمان استفاده کرد. تا متوجه شود که زندگی مسلمان آلمانی در گذشته چگونه بوده است.

نشان دادن چهره اسلام واقعی

وی در طول جستجوی خود با عکسی از دهه ۲۰ میلادی مواجه شد که در آن اعضای انجمن های اسلامی به شیوه‌های مختلف لباس پوشیده بودند. این عکس وی را جذب خود کرد. چراکه ماتوشیک فکر می‌کرد مسلمانان آلمان در ابتدا بیشتر از ترکیه به این کشور مهاجرت نموده‌اند.

او اکنون می‌خواهد که دانش‌آموزان و معلمان آلمانی را نیز درگیر پروژه کند و تصویری واقعی از اسلام را به آنها نشان دهد. در واقع ماتوشیک می‌خواهد دیدگاه‌های کلیشه ای را در مدارس از بین ببرد.

به گفته عکاس جوان،نکته جالب توجه این است که گزارش‌های رسانه‌ها درباره مسلمانان در طول زمان تغییر کرده است‌ او در این باره عنوان کرد: در گذشته بسیاری از رسانه‌ها در گزارش های خود از «برادران و خواهران مسلمان» صحبت می‌کردند در حالی که امروزه ۸۰ تا ۹۰ درصد گزارش‌های رسانه‌ها درباره اسلام منفی است.

انتهای پیام

منبع: ایکنا