فرقه احمد الحسن، بدلی برای زمینه سازی در ظهور

احمد الحسن
0

Views: 18

هدف انقلاب اسلامی ایران، مقدمه سازی جامعه برای ظهور حضرت حجت (عج) است. فرقه هایی مانند یمانی دروغین (احمد الحسن) بدل ایجاد شده در مقابل این هدف است تا جامعه شیعی را از این هدف مقدس که بنیانگذار انقلاب اسلامی نهاده، دور کنند.

یکی از اهداف انقلاب اسلامی در سال ۵۷ زمینه سازی در عصر غیبت برای ظهور حجت بن الحسن (عجل الله تعالی فرجه الشریف) بوده است. حضرت امام خمینی رحمت الله به این نکته تاکید داشته‌اند: «امیدوارم که این انقلاب، یک انقلاب جهانی بشود و مقدمه برای ظهور بقیه الله ارواحنا له الفدا باشد.» (۱)

چنان که درباره وظایف منتظران در عصر غیبت می‌فرمودند: «همه ما انتظار فرج داریم و باید در این انتظار خدمت کنیم. انتظار فرج، انتظار قدرت اسلام است و باید کوشش کنیم تا قدرت اسلام در عالم تحقق پیدا کند و مقدمات ظهور انشاالله تهیه بشود.» (۲) ایشان تاکید داشتند: « امید است که این انقلاب جرقه و بارقه‌ای الهی باشد که انفجاری عظیم در توده های زیر ستم ایجاد نماید و به طلوع فجر انقلاب مبارک حضرت بقیه الله ارواحنا له مقدمه الفدا منتهی شود.» (۳) یعنی نگاه کلان ایشان وصل کردن نهضت اسلامی ایران به نهضت جهانی حضرت ولی عصر (عج) بود.

در مقابل این تفکر، تفکر فرقه های ساخته و پرداخته شده بر اساس تفکر شیطانی را داریم. فرقه هایی که یا رأس فرقه را منجی موعود می دانند یا رهبر آن را فرستاده و مقدمه ساز ظهور معرفی می‌کنند.

مقدمه سازی ظهور، ادعای یمانی

احمد بن اسماعیل متولد شهر بصره عراق و دانش آموخته معماری در دانشگاه بصره بود. او پس از آنکه به حوزه شهید صدر برای تحصیل در دروس حوزوی واقع در نجف می‌رود، یک بار ادعای یمانی بودن می‌کند. وی در ادامه بیش از ۹۰ ادعا را برای خود جعل می کند. یمانیت، وصایت، نبوت و… ادعاهای مهم است. باید دانست ده‌ها اشکال اساسی به این فرقه وجود دارد که شکی در بطلان این فرق باقی نمی گذارد.

مقدمه سازی ظهور حضرت حجت عجل الله تعالی فرجه یکی از ادعاهای این فرقه است. آنها ادعا دارند احمد بصری آمده است که مقدمه ظهور حضرت را ایجاد کند. ولی عکس این مسئله ما را را در کلام احمد بصری می بینیم. وی به جای آماده سازی برای ظهور حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه، مردم را به سوی خود فرا می خواند و اساساً هیچ دعوت به سوی امام زمان نیست. پس احمد بصری داعی معرفی خود به عنوان موعود و امام را دارد و در پوشش مقدمه سازی ظهور حضرت حجت سعی در نشر افکار خود دارد.

همانطور که گفته شد هدف انقلاب اسلامی ایران با مقدمه سازی برای ظهور حضرت حجت است. فرقه هایی مانند فرهای یمانی دروغین (احمد الحسن) بدل ایجاد شده در مقابل این هدف است تا جامعه شیعه را از این هدف مقدس که بنیانگذار انقلاب اسلامی نهاده، دور کنند.

پی نوشت:
۱. صحیفه امام خمینی، حفظ نشر و آثار، جلد ۱۶، ص ۱۳۱.
۲. همان، ج ۸، ص ۳۷۴.
۳. صحیفه امام، ج ۱۵، ص ۶۲.

انتهای پیام

منبع: