لقب‌ سازی‌های غلوآمیز فرقه‌های صوفیه

فرقه‌های صوفیه
0 34

Visits: 11

 

روسای فرقه‌های صوفیه انحرافی برای اینکه بتوانند جایگاه و فعالیت خود را در برابر مریدان جاهل حفظ کنند بایستی از القاب پوشالی و عناوین پرطمطراق استفاده کنند و ذهنیت دروغین را در اذهان مردانشان ایجاد کنند که آنها دارای مقامات و کرامات خارق‌العاده‌ای هستند که هر کسی توانایی دستیابی به این قدرت و جایگاه را ندارد.

امروز فرقه های صوفیه هم از این قاعده مستثنا نبوده و روسای فرق تصوف به شدت پایبند این موضوع بوده و هستند. بعد از کتابت محی الدین عربی در خصوص صفات و ویژگیهای قدیسین عالم، روسای صوفیه این شیوه را برای مدح و ستایش و غلو آمیزشان به کار گرفتند.

فرقه‌های صوفیه القاب مخصوص ائمه اطهار که در واقع عرشیان خاک نشین هستند را برای خطاب قرار دادن اقطاب و مشایخ معلوم‌الحال شان استفاده کرده و به دروغ آنان را هم دوش اهل بیت عصمت و طهارت قراردادند.

 

افرادی که همانند انسان های معمولی که از ضروریات اولیه دین و عرفان را نیاموخته بودند به یک باره به جایگاه بی بدیل و بی نظیری می رسند که هیچ کسی یارای رسیدن به آن جایگاه را نخواهد داشت که در این مجال برخی از آنها را بیان خواهیم کرد.

 

صادق عنقا رئیس فرقه صوفیه اویسیه یک کارمند معمولی وزارت دارایی فقط به لحاظ هم رفتاری و هم اعتقادی که همفکر و همسو با سازمان امنیت رژیم پهلوی بود، مریدانش وی را اینگونه خطاب می کنند: سر المشکاه و المصباح فلک معرفت و یقین، شمس حقیقت مشارق، مفتاح کنوز دقائق، کتاب به حق ناطق!

استفاده از القاب معصومین توسط صوفیه

این القاب از آیه نور استنباط شده است که شان نزول این آیه به ساحت نورانی ائمه اطهار علیهم‌السلام اختصاص دارد. مخصوصاً عبارت کتاب به حق ناطق که اغلب درباره امام صادق علیه السلام استفاده شده است.

 

در مورد شخصیت معلوم الحال را رئیس فرقه ذهبیه اغتشاشیه نوشته‌اند: رکن رکین، بلد امین سلسله الذهب رضوی وارث اقطاب الولایه و الهدایه کهف الابدال و اوتاد الزمان قطب الاولیاء الکاملین ابو الوقت. این القاب به قدری و آمیز است که پرداختن به معنی و ترجمه روان آنها باعث اطاله کلام خواهد شد.

 

دراویش نعمت اللهیه گنابادیه اقطاب و مشایخ فرقه را به قدری غلوآمیز خطاب می‌کنند که نظیر و شبیه آن را در سیره و تاریخ اهل بیت عصمت و طهارت نداشتیم. نورعلی تابنده که مدتی در وزارت دادگستری رژیم پهلوی استخدام شده بود را امروز روی سنگ قبر وی نوشته اند او قاضی القضات عالم خلقت بود. خطبه های خانقاهی دراویش نعمت اللهیه سراسر دروغ و القاب غلو آمیزی است که انتها ندارد.

دراویش نعمت اللهیه گنابادی امروز علیرضا جذبی را اینگونه خطاب می کنند: حضرت الهادی الی الشریعه و الطریقه المنتهی فی الفقر و الفنا مرضی اولیا الله…

 

انتهای پیام

منبع: رهپویان هدایت