نامه‌ سرگشاده برای محافظت از هزاره ها در افغانستان

0

Views: 0

 

۴۲ تن از فعالین برجسته جامعه مدنی، حقوق بشر، دیپلمات‌ها و دانشگاهیان افغانستان در نامه‌ای سرگشاده‌ به سرمنشی سازمان ملل، خواستار تشکیل جلسه ویژه شورای امنیت سازمان ملل برای بحث فوری در مورد وضعیت هزاره ها و محافظت از آنان در برابر حملات و کشتار هدفمند شدند.

به گزارش فاران نیوز، ۴۲ تن از فعالین برجسته جامعه مدنی، حقوق بشر، دیپلمات‌ها و دانشگاهیان افغانستان در نامه‌ای سرگشاده‌ به سرمنشی سازمان ملل، خواستار تشکیل جلسه ویژه شورای امنیت سازمان ملل برای بحث فوری در مورد وضعیت هزاره‌ها و محافظت از آنان در برابر حملات و کشتار هدفمند شدند.

 

در این نامه‌‌ که در سایت فِیر آبزرور به نشر رسیده است، آنها از سازمان ملل متحد خواستند تا با اتخاذ قطعنامه‌ای، برای محافظت جامعه هزاره در برابر حملات هدفمند و فجیع اخیر اقدام کند.

 

نویسندگان این نامه گفته‌اند: «ما معتقدیم که کارزار خشونت‌بار متداوم و عمدی علیه جامعه هزاره و شیعه در افغانستان نیازمند واکنش فوری و هماهنگ سازمان ملل و جامعه بین‌المللی است.»

 

آنها بر بررسی و رسیدگی به «نسل‌کشی جاری» و‌ تلاش برای جلوگیری از آن از طریق پیگیری و محاکمه عاملان تاکید کرده‌اند.

بازگشت طالبان و خشونت علیه جامعه هزاره

در این نامه ضمن اشاره به موارد آشکار حملات به هزاره‌ها و شیعیان توسط گروه‌های افراطی آمده است: «بازگشت طالبان به قدرت، هزاره‌ها را بیش از پیش آسیب‌پذیرتر و در معرض خشونت‌های فزاینده قرار داده است.»

 

در بخش دیگر این نامه آمده است که هزاره‌ها از گذشته دور مورد آزار و شکنجه از سوی نیروهای دولتی و غیر دولتی چون طالبان و سایر گروه‌های افراطی قرار گرفته‌اند.

 

نامه بر آغاز تحقیقات فوری در مورد کشتار هدفمند هزاره ها و شیعیان در افغانستان تاکید شده و استفاده از ابزارهای موجود در قوانین بین‌المللی برای رسیدگی و پایان دادن کشتار همیشگی این مردم الزامی دانسته شده است.

نقض قوانین بین‌المللی علیه مردم هزاره افغانستان

در انتهای این نامه خواسته شده تا گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد، اطلاعات مستدل مربوط به نقض شدید قوانین بین‌المللی حقوق بشر و جنایات مرتکب شده علیه هزاره‌ها را جمع‌آوری و منتشر کند.

 

همچنین، آنان پیشنهاد کرده اند که سازمان ملل متحد یک گزارش ویژه در مورد وضعیت هزاره ها تهیه کرده و اقدامات فوری و عملی را برای محافظت از جامعه هزاره در برابر جنایات و حملات هدفمند اتخاذ کنند.

 

انتهای پیام

منبع: شیعه نیوز