جزئیاتی از نحوه شهادت شهیدان اصلانی و دارایی

افراطی گری ضربه ای بر پیکر اسلام است

0

Views: 24

 

مدیر دفترحراست و امور صیانتی حوزه علمیه خراسان با اشاره به جزئیات نحوه شهادت شهیدان اصلانی و دارایی و مجروح شدن حجت الاسلام پاکدامن، به شرح حادثه پرداخت و عنوان کرد: تندروی هایی که به سبک قرائت های طیف شیعه انگلیسی و اهل سنت آمریکایی وجود دارد، به پیکر اسلام ضربه وارد می نماید.

حجت الاسلام و المسلمین سید جواد هاشمی ضمن تبریک و تسلیت شهادت حجج اسلام آقایان اصلانی و دارایی، بیان کرد: لحظاتی بعد از وقوع این حادثه تروریستی، اینجانب در محل حادثه حضور پیدا کردم و از نزدیک پیگیر مسائل و وضعیت مجروحین حادثه بودم.

مجموعه حراست و امور صیانتی حوزه از همان ابتدای امر در حال رصد و پیگیری این موضوع بود و لحظه به لحظه از طریق سایر همکاران در آستان قدس رضوی و نهادهای امنیتی مرتبط، جویای اخبار و اتفاقات بود.

 

همچنین مدیر محترم حوزه علمیه خراسان ضمن پیگیری میدانی وضعیت حجت الاسلام پاکدامن، با حضور در منازل شهدای گرانقدر اصلانی و دارایی، با دستور اکید به دفتر حراست و امور صیانتی حوزه، بررسی و پیگیری ابعاد این حادثه دلخراش را مطالبه کردند. در همین راستا چندین جلسه به دستور مدیر معزز حوزه علمیه خراسان و در حضور معاونین محترم و سایر مسئولان حوزوی تشکیل و از متولیان امر جهت تنویر مسئله و توضیح نسبت به این اتفاق، دعوت به عمل آمد.

اظهارات ضارب شهیدان اصلانی و دارایی

مدیر دفتر حراست و امور صیانتی حوزه علمیه خراسان با شرح اینکه ضارب (عبداللطیف مرادی) از ورودی باب الرضا علیه السلام وارد شده است تشریح کرد: طبق اظهارات ضارب، وی پس از ورود قصد ترور چندین نفر از روحانیون را داشته که بنا به دلائلی منصرف شده است تا اینکه این سه عزیز را دیده که وارد صحن پیامبر اعظم (ص) شده اند.

 

شایان ذکر است این بزرگواران با مدیر بنیاد کرامت آستان قدس رضوی برای پیگیری و کمک به فقرا و محرومان حاشیه شهر جلسه داشته اند.

نحوه شهادت از زبان ضارب

حجت الاسلام و المسلمین هاشمی تصریح کرد: ضارب در اظهاراتش عنوان کرده است زمانی که شهیدان اصلانی و دارایی و آقای پاکدامن از رو به رو آمدند و من شرایط را مهیا دیدم، به آنها نزدیک شدم و به محض رسیدن به آنها، ضربه‌ای به نفر اول (شهید دارایی) و بلافاصله بدون مکث ضربه ای دیگر به نفر دوم (شهید اصلانی) زدم.

مدیر دفتر حراست و تحقیقات حوزه علمیه ادامه داد: آقای پاکدامن خود را از ضارب دور می کند اما وی به دنبال او رفته و از پشت ضربه ای به کتف ایشان وارد کرده که به زمین می‌افتند. ولی حالت دفاعی به خود می‌گیرد در مقابل ضربات متعدد چاقو که قریب به 20 ضربه بوده است با دست و پا دفاع می کند .

درباره وضعیت شهید دارایی، ایشان با همان شرایط جراحت اولین ضربه به سمت صحن قدس می رود ولی قبل از ورود به آنجا، به زمین می خورد که توسط یک فرد روحانی کمک و به داخل صحن منتقل می‌شود. شهید اصلانی نیز پس از اصابت چاقو به قفسه سینه به زمین خورده و بلند می‌شود و دوباره در همان جا به زمین می‌افتد و به شهادت می رسد.

ضارب دارای تفکرات افراطی و تندرو بوده است

مدیر دفتر حراست و امور صیانتی حوزه علمیه خراسان با اشاره به اینکه با توجه به اعترافات ضارب و بررسی هایی که نیروهای امنیتی از تلفن همراه وی و نحوه حضور و فعالیت او در فضای مجازی داشته اند مشخص گردیده است که او در فضای مجازی عضو و دنبال کننده سایت ها و کانال های تندروی وهابی بوده است.

نکته حائز اهمیت این است که علاوه بر عضویت در این شبکه های تندروی وهابی و تکفیری و مدافعان تفکرات داعش و نیز مطالعه جزوات ابن تیمیه و عبدالوهاب که در گوشی تلفن همراه خود ذخیره داشته است. در کانال های وابسته به جریان شیعه انگلیسی نیز عضویت داشته و محتوای منبرها و مداحی هایی که در آن به مقدسات اهل سنت، به خصوص به صورت مستقیم به خلفا اهانت شده را دانلود و ذخیره کرده است.

 

حجت الاسلام هاشمی با تاکید بر اینکه افراطی‌گری مذهبی و تفکر تکفیری در اهل سنت و نیز در میان شیعیان عامل اصلی این جنایت است، تشریح کرد: تندروی هایی که به سبک قرائت های طیف شیعه انگلیسی و اهل‌سنت آمریکایی وجود دارد نه تنها باعث رشد و تنویر افکار مسلمین نمی‌شود بلکه به پیکر اسلام نیز ضربه وارد می سازد.

 

مدیر دفتر حراست و امور صیانتی حوزه علمیه خراسان افزود: ما این دو گروه انحرافی با تفکر تکفیری را مانند هم می‌دانیم. آنها دو لبه یک قیچی هستند و سعی شان بر این است که مسلمانان را به جان هم بیندازند و این یک اراده شیطانی و دشمنی با اسلام و مسلمین است. الحمدالله مثل همیشه این توطئه ها با هوشیاری و رشد سیاسی آحاد مختلف مردم خصوصا فضلا و روحانیت ارجمند خنثی خواهد شد.

 

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری حوزه