نگرانی یونسکو از تخریب کلیسای سنت سوفیا اوکراین

0 14

Visits: 3

 

سازمان آموزشی علمی و فرهنگی ملل متحد یونسکو در مورد اثرات جنگ بر فرهنگ و تاریخ اوکراین از جمله کلیسای سنت سوفیا ابراز نگرانی کرده است.

سازمان آموزشی علمی و فرهنگی ملل متحد یونسکو در مورد اثرات جنگ بر فرهنگ و تاریخ اوکراین ابراز نگرانی کرده است.

 

یونسکو، نهاد فرهنگی وابسته به سازمان ملل متحد همچنین از حمله به ابنیه و مکان‌های تاریخی اکراین نیز ابراز نگرانی کرده است.

 

یونسکو در بیانیه ای می‌گوید که با مشارکت مقامات اوکراینی در تلاش است که هرچه سریعتر آثار تاریخی و مکان های مهم سرتاسر اوکراین را با «نشان متمایز کنوانسیون لاهه ۱۹۵۴» در رابطه با محافظت از میراث فرهنگی در مناقشه های مسلحانه علامت گذاری کند.

 

اوکراین دارای هفت مکان ثبت شده در میراث جهانی یونسکو است که از این میان کلیسای جامع سنت سوفیا در کی‌ف، هنر معماری اوایل قرن یازدهم را برجسته می‌کند جایگاه ویژه‌ای دارد.

 

بنای یادبود هولوکاست در «بابی یار» از دیگر نمادهای مهم در اوکراین است که چند روز پیش در جریان بمباران برج رادیو و تلویزیون دولتی اوکراین. هدف حمله قرار گرفت.

 

پودر آزوره دبیرکل یونسکو بیان می کند: ما باید از این میراث فرهنگی به عنوان سندی برای گذشته و همچنین به عنوان ابزار صلح برای آینده محافظت کنیم.

گفتنی است، کلیسای سنت سوفیا در قرن ۱۱ میلادی بر اساس معماری بیزانسی و باروک اوکراینی ساخته شده و دارای ۲۹/۵ متر طول و ۲۹/۳ متر عرض است. این کلیسا در سال ۱۹۹۰ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

انتهای پیام

منبع: Gardeshban