همگرایی میان اسلام و مسیحیت ارزشمند است

مدیر حوزه های علمیه:

0

Views: 1

مدیر حوزه های علمیه کشور عنوان کرد: در دنیای معاصر، همگرایی میان اسلام و مسیحیت در برابر امواج الحاد و دوری از اخلاق و معنویت می تواند بسیار ارزشمند و اثربخش باشد.

 

آیت الله علیرضا اعرافی در دیدار با دومینیک ماتئو، اسقف اعظم کلیسای آیین لاتین در ایران ضمن تبریک انتخاب وی از سوی پاپ بیان کرد: امیدوار هستیم حضور شما در ایران فصل جدیدی در تعاملات و ارتباطات میان اسلام و مسیحیت را رقم بزند.

 

عضو شورای عالی حوزه های علمیه کشور با اشاره به حضورش در ده‌ها کشور دنیا ادامه داد: در این سفرها یکی از برنامه‌هایی که همیشه نسبت به آن اهمیت می دادم حضور در مراکز علمی و آموزشی مسیحیت بود. چرا که در دنیای جدید و عصر حاضر تعامل، همگرایی و هم افزایی می تواند در برابر امواج و حجم‌های الحاد و دوری از اخلاق و معنویت را تا حد زیادی جبران کرده و ایستادگی کند.

 

اعرافی اشاره کرد: برای ما نام های حضرت عیسی (ع) و حضرت مریم (س) و سایر پیامبران الهی بسیار مقدس عزیز و معنویت زیادی دارند. از این رو اشتراکات اسلام و مسیحیت در حوزه مباحث اعتقادی و کلامی بسیار زیاد است که می‌تواند در جهت تشکیل یک جامعه توحیدی باشد. همانطور که در قلمرو اخلاق و معنویت معارف و مشترکی وجود دارد که با تکیه بر آن می‌توان دامنه وسیعی از همکاری‌ها و تعاملات را رقم زد.

اتفاق های مهم در سایه همگرایی میان اسلام و مسیحیت

عضو مجلس خبرگان رهبری مطرح کرد: معتقدیم که ادیان توحیدی و ابراهیمی می‌تواند بسیاری از چالشهای دوره معاصر همچون جنگ، تعصبات بیجا، سبک زندگی و خانواده، جمعیت، محیط زیست، بی عدالتی و فقر و فساد را معالجه کنند و این اتفاق مهم در سایه همکاری تعامل و همگرایی تحقق خواهد یافت.

 

عضو فقهای شورای نگهبان قانون اساسی افزود: امروز در ایران بر اساس قانون اساسی و مقررات اقلیت های مذهبی متناسب با جایگاه و امکاناتی که دارند سعی شده مورد توجه قرار بگیرند و در عرصه های اجتماعی فرهنگی و سیاسی حضور داشته باشند.

 

مدیر حوزه های علمی کشور همچنین با اشاره به اهمیت شهر قم خاطرنشان کرد: قم یکی از شهرهای بسیار مهم و قطب علمی جهان اسلام است. در حال حاضر یکصد هزار نفر در قم در رشته های مختلف تحقیق، تحصیل و تدریس می کنند. حضور فعال طلاب علوم دینی در ۲۰۰ رشته با موضوعات علوم اسلامی و انسانی از دیگر فعالیت های مراکز علمی در شهر قم است. مطالعات تطبیقی و رشته های مرتبط با ادیان و مذاهب از دیگر مباحث مهمی است که در شهر قم مطرح است.

 

انتهای پیام

منبع: ایرنا