پاپ فرانسیس از بومیان کانادا عذرخواهی کرد 

0 29

Visits: 3

 

رهبر کاتولیک های جهان برای نخستین بار به دلیل آزار کودکان بومی در مدارس کانادا طلب بخشش کرد.

به گزارش فاران نیوز، پاپ فرانسیس از یک هیئت بومی کانادا به دلیل نقش کلیسای کاتولیک در وقوع آزار کودکان بومی درمدارس شبانه روزی این کشور عذرخواهی کرد.

 

این مدارس که بیش از یک قرن فعالیت داشتند به عنوان بخشی از سیاست دولت کانادا برای جذب کودکان بومی و از بین بردن فرهنگ آنها اداره می‌شد. کلیسای کاتولیک بیش از ۷۰ درصد از مدارس شبانه روزی را اداره می کرد که گزارش ها حاکی است با کودکان برخوردهای غیر انسانی انجام می‌شده است.

 

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا و رهبران بومی این کشور از عذرخواهی پاپ استقبال کرده و آن را گامی رو به جلو خواندند. جرالد آنتوان، یکی از مسئولان این مدارس به همراه برخی دیگر از رهبران بومی عذرخواهی پاپ را دیرهنگام دانستند، اما تاکید کردند که این روز در تاریخ خواهد ماند.

 

پاپ روزجمعه ضمن اظهار تاسف از آزار کودکان در مدارس بومیان کانادا عنوان کرد که تصمیم دارد از اواخر سال جاری به کانادا سفر کند تا در دیدار با بومیان آن منطقه از آنها دلجویی نماید.

 

پاپ فرانسیس که در واتیکان سخنرانی می‌کرد، در عذرخواهی خود گفت که آنچه در مدارس شبانه روزی اتفاق افتاده باعث درد و شرم شده است و از خداوند طلب بخشش کرد.

 

رهبر کاتولیک‌های جهان با تاکید بر اینکه من به اسقف‌های کانادایی در عذرخواهی می پیوندم بیان کرد: «به دلیل رفتار اسفناک اعضای کلیسای کاتولیک از خداوند طلب بخشش می کنم و از صمیم قلب به شما می‌گویم که از این موضوع بسیار غمگین هستم.»

 

انجمن اسقف‌های کاتولیک کانادا در بیانیه ای اعلام کرد که عذرخواهی روز جمعه نتیجه دیدار پاپ فرانسیس با رهبران بومی و بازماندگان مدارس شبانه روزی بوده است.

 

در این بیانیه آمده است: «پاپ فرانسیس از شجاعت، تعهد و استقامت این افراد در برابر رنج به شدت متاثر شد.»

 

پس از گفته های رهبر کاتولیک های جهان، ویلیام مگ گراتن، اسقف کانادایی گفت که کلیسای کاتولیک در کانادا به خاطر عذرخواهی پاپ احساس قدردانی عمیقی دارد و البته لازم است اقدام های اجرایی بیشتری نیز انجام شود.

 

به گفته وی «کلیسا متعهد به انتشار سوابق مربوط به مدارس شبانه روزی است، چیزی که بومیان پیگیر ماجرای آزار مدارس، سال ها خواستار آن بودند.»

کشف قبرهای بدون علامت دانش‌آموزان

در جریان فعالیت مدارس شبانه روزی در کانادا حدود ۱۵۰ هزار کودک بومی از خانه‌های خود برای زندگی به آنجا برده شدند و بسیاری از آنها در معرض سواستفاده، بیماری و سوء تغذیه قرار گرفتند و برخی از گزارش ها فعالیت این مدارس را به عنوان نوعی نسل کشی فرهنگی قلمداد می کنند.

 

از تابستان گذشته هزاران قبر بدون علامت که گفته می‌شود بیشتر آنها متعلق به دانش آموزان سابق این مدارس هستند، در ساختمان های پیشین چنین مراکزی در سراسر کانادا کشف شده است.

 

هیئت های بومی تاکنون خواستار عذرخواهی پاپ ژان پل دوم و پاپ بندیکت شده بودند. اما تلاش آن‌ها ناموفق بود پاپ بندیکت در سال ۲۰۰۹ در بیانیه ای نسبت به این موضوع اظهار تاسف کرده اما به اشتباه کلیسا اعتراف نکرد.

 

پاپ فرانسیس سال گذشته سکوت خود را درباره کشف گور جمعی کودکان بومی کانادا در یک مدرسه کاتولیک شکست. وی در آن زمان عذرخواهی نکرد، اما ضمن ابراز تسلیت به بازماندگان این کودکان گفت که این حادثه او را به شدت متاثر ساخته است.

 

انتهای پیام

منبع: ایندیپندت فارسی