پاپ فرانسیس: هر جنگی جهان را بدتر از قبل می کند

مهاجران
0

Views: 2

 

رهبر مسیحیان کاتولیک جهان در واکنش به عملیات نظامی روسیه علیه اوکراین در توییتی به زبان روسی نوشت: هر جنگی یک تسلیم شرم آور ننگین قلمداد می شود.

به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی پاپ فرانسیس رهبر مسیحیان کاتولیک جهان در واکنش به حمله روسیه به اوکراین نوشت: هر جنگی جهان را بدتر از گذشته می کند.

وی همچنین بیان کرد: جنگ شکست سیاست و انسانیت تسلیم شرم‌آور و شکست در برابر نیروهای شرور و شیطانی است.

 

رهبر کاتولیک های جهان روز جمعه برخلاف پروتکل‌های دیپلماتیک به سفارت روسیه در واتیکان رفت تا نگرانی خود را در مورد تهاجم روسیه به اوکراین اعلام کند.

ماتئو برونی سخنگوی واتیکان گفت که پاپ بیش از نیم ساعت در سفارت بود. برونی که از ارائه جزئیات درباره این دیدار خودداری کرد گفت: او برای ابراز نگرانی از جنگ رفت.

 

برونی در مورد گزارش رسانه‌های آرژانتینی مبنی بر پیشنهاد پا به ۸۵ ساله برای میانجیگری واتیکان اظهارنظری نکرد.

اما الکساندر آودیف، سفیر روسیه این موضوع را رد کرد و به خبرگزاری ریانووستی گفت که این دیدار حدود ۴۰ دقیقه به طول انجامید و پاک نگرانی شدید خود را در مورد وضعیت انسانی در اوکراین ابراز نمود.

 

به نقل از سفیر آرژانتین و آرژانتینی او خواستار حمایت از کودکان، حمایت از بیماران و افراد مسن و حمایت از مردم شد.

بازدید پاپ فرانسیس از یک سفارت برای گفت و گو با سفیر در زمان درگیری بی سابقه است. نمایندگان خارجی معمولاً توسط وزیر امور خارجه واتیکان احضار می‌شوند یا با پاپ در کاخ حواری ملاقات می‌کنند.

آندری یوارش سفیر اوکراین در واتیکان پیش از این گفته بود که کی‌ف برای میانجیگری واتیکان آمده است.

 

چند ساعت پس از ملاقات با سفیر، با اسقف اعظم اوسویاتوسلاو شوچوک، رهبر کاتولیک های شرق اوکراین که قول داده است کی‌ف را ترک نکند و زیرزمین کلیسای جامع در پناهگاه است تماس تلفنی داشت.

دفتر شوچوک در رم طی بیانیه ای اعلام کرد که پاپ به اسقف اعظم گفت: هر کاری از دستم بربیاید برای کمک انجام خواهم داد.

پیشنهاد بای صلح و میانجیگری

فرانسیس قبل از تهاجم روز پنجشنبه درخواست های زیادی برای صلح در اوکراین داشت. اما از آن زمان به طور علنی صحبت نکرده است.

وی چهارشنبه را به عنوان روز دعا و روزه برای صلح در اوکراین اعلام کرده است. واتیکان به طور جداگانه روز جمعه اعلام کرد که فرانسیس نمی‌تواند در مراسم چهارشنبه به دلیل درد زانویش باشد.

 

رهبر مسیحیان کاتولیک جهان روز چهارشنبه گفته بود: تهدید به جنگ در اوکراین قلبم را شدیداً به درد آورد. من از همه طرفین می‌خواهم که از هر گونه اقدامی که ممکن است باعث رنج بیشتر مردم، بی ثبات کردن همزیستی بین کشورها و بی اعتبار کردن قوانین بین‌المللی شود، خودداری کنند.

در اولین ساعات صبح پنج شنبه ۲۴ فوریه روسیه عملیات نظامی را در اوکراین آغاز کرد.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که این عملیات زیرساخت‌های نظامی اوکراین را هدف قرار داده است و غیرنظامیان در خطر نیستند. مسکو می‌گوید قصد سلطه بر اوکراین را ندارد. بلکه قصد دارد کیف را خلع سلاح و تهدیداتش را متوقف کند.

 

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه پس از اولین روز حمله کشورش به اوکراین اعلام کرد که اگر این اقدام را انجام می دادیم با تهدید مواجه می‌شدیم و نمی‌دانم کشور ما پس از آن چگونه ادامه می‌داد.

 

وی تاکید کرد تمام تلاش های روسیه برای دستیابی به توافق بر سر عدم گسترش ناتو با شکست مواجه شده است.

 

انتهای پیام

 

منبع: ایسنا