پرچم یمانی هدایتگر است

0 1,169

Visits: 93

 

روایات به اینکه دلیل هدایت کننده‌ ترین بودن پرچم یمانی، دعوت مستقیم او به سوی امام عصر (عج) است، تصریح دارد. یعنی دعوت او به سوی امام زمان (عج) در هدایت بودن آن پرچم موضوعیت دارد.

به گزارش فاران نیوز، روایات در باب یمانی بسیار محدود است بطوری که تعداد آن از عدد ۶ تجاوز نمی‌کند. در ۵ روایت آن چند کلمه در باب یمانی بیان شده است و تنها روایتی که خصوصا به یمانی پرداخته است این روایت غیبت نعمانی است. «…ثُمَّ قَالَ (علیه‌السلام) خُرُوجُ السُّفْیَانِیِّ وَ الْیَمَانِیِّ وَ الْخُرَاسَانِیِّ فِی سَنَهٍ وَاحِدَهٍ فِی‌ شَهْرٍ وَاحِدٍ فِی یَوْمٍ وَاحِدٍ نِظَامٌ کَنِظَامِ الْخَرَزِ یَتْبَعُ بَعْضُهُ بَعْضاً فَیَکُونُ الْبَأْسُ مِنْ کُلِّ وَجْهٍ وَیْلٌ لِمَنْ نَاوَاهُمْ وَ لَیْسَ فِی الرَّایَاتِ رَایَهٌ أَهْدَى مِنْ رَایَهِ الْیَمَانِیِّ هِیَ رَایَهُ هُدًى لِأَنَّهُ یَدْعُو إِلَى صَاحِبِکُمْ‌ فَإِذَا خَرَجَ الْیَمَانِیُّ حَرَّمَ بَیْعَ السِّلَاحِ عَلَى النَّاسِ وَ کُلِّ مُسْلِمٍ وَ إِذَا خَرَجَ الْیَمَانِیُّ فَانْهَضْ إِلَیْهِ فَإِنَّ رَایَتَهُ رَایَهُ هُدًى وَ لَا یَحِلُّ لِمُسْلِمٍ أَنْ یَلْتَوِیَ عَلَیْهِ‌ فَمَنْ فَعَلَ ذَلِکَ فَهُوَ مِنْ أَهْلِ النَّارِ لِأَنَّهُ یَدْعُو إِلَى الْحَقِّ وَ إِلى‌ طَرِیقٍ مُسْتَقِیمٍ‌…(۱) خروج سفیانی و شخصیت یمنی و سید خراسانی در یک سال، یک ماه و یک روز خواهد بود. و درست به‌سان دانه‌های تسبیح، یکی پس از دیگری خواهد آمد… در آستانه‌ی ظهور امام مهدی (عج) هیچ پرچمی هدایت یافته‌تر از پرچم شخصیت یمنی نخواهد بود. پرچم او هدایت و درستی است. چرا که او مردم را به امام مهدی(عج) دعوت می‌کند. هنگامی که این شخصیت اصلاح‌گر خروج کرد، فروختن سلاح را تحریم می‌کند. هنگامی که او بپاخواست با او بپاخیزید چرا که اگر پرچم هدایت و عدالت را دیدید روی گردانی از آن برای مسلمانان، شایسته و مشروع نیست. از این رو هر کس از پیوستن به جنبش مرد یمنی سرباز زند، اهل آتش خواهد بود، چرا که او به حق فرا می‌خواند و به راه مستقیم و بی‌انحراف دعوت می‌کند.»

 

قبلا نکاتی در مورد «اهدی الرایات» بودن یمانی بحث شد.(۲) اما فرقه احمدالحسن می گویند، همانطور که در قرآن کریم آمده است « لِکُلِّ قَوْمٍ هادٍ.[رعد/۷] و هر قومی را (از طرف خدا) رهنمایی است.» و منظور از «هاد» طبق روایات همان حضرت علی (علیه السلام) است و تنها اهلبیت (علیهم‌السلام) هادی هستند و از طرفی در حدیث یمانی آمده است پرچم او هدایت گر و هادی است. پس یمانی معصوم و قائم می باشد.

 

بررسی و نقد:

اولا: «اهدی» افعل تفضیل است، یعنی هدایت کننده‌ ترین پرچم. پس پرچم‌ های دیگر هم هدایت‌ کننده هستند ولی در میان این پرچم‌ها، پرچم یمانی راهنماتر است. همانطور که در همین روایت پرچم خراسانی نیز ذکر شده است.

 

ثانیا: روایت تصریح دارد به این‌که دلیل هدایت کننده‌ ترین بودن پرچم یمانی، دعوت مستقیم او به سوی امام عصر (عج) است. یعنی دعوت او به سوی امام زمان (عج) موضوعیت دارد در هدایت بودن آن پرچم. این یعنی این که یمانی به تنهایی موضوعیتی ندارد و بالاتر از آن ما در روایات، احتمال بدا را در مورد نشانه های حتمی ظهور (یمانی) می بینیم و این خود در تضاد با این کلام است.(۳)

 

ثالثا: همه شیعیان هادی و هدایتگرند: «أمیرالمؤمنین (علیه‌السلام) تَفْتَرِقُ هَذِهِ الْأُمَّهْ عَلَی ثَلَاثٍ وَ سَبْعِینَ فِرْقَهْ اثْنَتَانِ وَ سَبْعُونَ فِی النَّارِ وَ وَاحِدَهْ فِی الْجَنَّهْ وَ هُمُ الَّذِینَ قَالَ اللَّهُ عَزَّوَجَلَّ وَ مِمَّنْ خَلَقْنا أُمَّهٌ یَهْدُونَ بِالْحَقِّ وَ بِهِ یَعْدِلُونَ وَ هُمْ أَنَا وَ شِیعَتِی.(۴) امام علی (علیه‌السلام) این امّت به هفتادوسه فرقه منشعب می‌شود، که هفتادودو فرقه از آن‌ها در آتشند و یک فرقه در بهشت است. و آن‌ها کسانی هستند که خدای تبارک‌ و تعالی درباره‌ی آنان فرمود: «وَ مِمَّنْ خَلَقْنَا أُمَّهٌ یَهْدُونَ بِالحَقِّ وَ بِهِ یَعْدِلُونَ»؛ آنان من و شیعه‌ام هستیم.»

 

در روایت بالا صراحتاً آمده است که شیعیان هدایت گرند و حضرت نفرمودند: «و هم انا و اوصیایی» یا «و هم انا و خلفائی». پس تعبیر «شیعه» در اینجا مصطلح می باشد و همه شیعیان هدایت گر هستند.

 

رابعا: زید بن علی نیز مورد عنایت امامان معصوم بوده است، چون دعوت به سوی امام (علیه‌السلام) می کرد و قصد وی از خروج، سپردن حکومت به معصوم (علیه‌السلام) بود و او را گمراه معرفی نکردند. پس دلیل این شیوه اهل بیت (علیهم السلام) در معرفی یمانی می تواند برای دعوت به سوی حق کردنِ یمانی باشد.

 

پی نوشت:

۱. الغیبه، نعمانی، ج۱، ص ۲۵۵٫

۲. «منظور از اهدی الرایات چیست؟»

۳. « بدا در امور حتمی امکان دارد»

۴. بحار الأنوار، علامه مجلسی ج۳۶، ص۱۸۶.

 

انتهای پیام

ادیان نت