چرا تخم‌مرغ‌ها به نماد عید پاک تبدیل شدند؟

0

Views: 7

عید پاک یکی از مهم‌ترین مناسبت‌های دینی مسیحیان است که در حال حاضر در بسیاری از کشورهای جهان جشن گرفته می‌شود.

به گزارش فاران نیوز، عید پاک یکی از مهم‌ ترین مناسبت‌های دینی مسیحیان است که امروزه در بسیاری از کشورهای جهان جشن گرفته می‌شود. این عید با رستاخیز حضرت مسیح مقارن است. در نتیجه این عید به عنوان یکی از شناخته‌شده‌ترین نماد ادیان در جهان، در ماه آوریل جشن گرفته می‌شود.

تخم‌مرغ یکی از اصلی‌ترین نمادهای این عید است، در ادامه این مطلب، ما قصد داریم علت این امر را توضیح دهیم.

 

چه ارتباطی بین تخم‌مرغ و عید پاک وجود دارد؟

تخم‌مرغ بیش از هزار سال است که به عنوان نمادی از عید  پاک معرفی می‌شود. با این وجود، باستان شناسان و نمایندگان کلیسا در خصوص منشأ ورود تخم‌مرغ به آیین‌های مذهبی این عید با هم اتفاق نظر ندارند.

در واقع در انجیل به ندرت به تخم‌مرغ اشاره شده است. حتی مسیحیت، بر خلاف آیین‌های باستانی دیگر، تخم‌مرغ را نماد باروری نمی‌داند. در نتیجه ورود تخم‌مرغ به این عید مذهبی، به واسطه باورهای دینی و یا اشارات مستقیم دین مسیحیت نبوده است.

 

اولین ارتباطات میان عید پاک و تخم‌مرغ طبق مطالعات اندیشمندان نشان می‌دهد که از قرن دوازدهم میلادی شروع شده است. مسیحیان قبل از عید و به مدت چهل روز، روزه‌ می‌ گیرند. این بازه روزه‌داری، در جمعه نیک (که آخرین جمعه پیش از عید است) به پایان می‌رسد.

 

خوردن گوشت در این مدت و فرآورده‌های گوشتی ممنوع است. در آن زمان، مصرف تخم‌مرغ نیز به عنوان «گوشت مایع» ممنوع می‌باشد. از سویی دیگر تخم‌مرغ منبع غذایی رایجی در فصل بهار است. مسیحیان در قرن دوازدهم، تخم‌مرغ‌های مزارع خود را در روز عید به کلیسا می‌بردند تا متبرک شود. سپس آن را با شکم خالی می‌خوردند. به نظر می‌رسد که این اتفاق، کم‌کم تخم‌مرغ را به نمادی از عید تبدیل کرده است.

تخم‌مرغ موجب شادی کودکان

تخم‌مرغ عید در دنیای مدرن، بیشتر شبیه به یک نماد جذاب برای کودکان است. یک داستان کودکانه و افسانه‌ای وجود دارد که خرگوش عید، در روزهای قبل از عید، تخم‌مرغ‌ هایی را در گوشه و کنار باغ یا خانه پنهان می‌کند.

کودکان در روز عید می‌توانند این تخم‌مرغ‌ها را به عنوان جایزه خود پیدا کنند. به همین خاطر است که در روزهای منتهی به عید ، شکلات‌های رنگارنگ با شکل تخم‌مرغ در فروشگاه‌ها عرضه می‌شود.

در روز عید، پدر و مادرخوانده نوزادان تازه متولد شده نیز دوازده تخم را با رنگ‌های مختلف تزئین می‌نمایند. مسیحیان آلمان اعتقاد دارند که این دوازده تخم‌مرغ نماد دوازده قبیله اسرائیل هستند و هر رنگ نشان‌ دهنده یک نعمت متفاوت است.

 

سپس در روز عید، پدرخوانده نوزاد را به سر میز آورده و نوزاد یک رنگ تخم‌مرغ را انتخاب می‌کند. این انتخاب نشان‌دهنده نعمتی است که در آن سال از سوی پدرخوانده و مادرخوانده به زندگی نوزاد سرازیر می‌شود.

نماد تابوت مسیح

این عید به عنوان عید مسیحیان، یکی از نمادهای مذهبی شناخته‌شده در جهان است. مسیحیان در این روز به کلیسا می‌روند و ضمن نیایش از دستان کشیش یک تخم‌مرغ قرمز رنگ را دریافت می‌کنند که نشان‌دهنده تابوت عیسی مسیح است.

 

بسیاری تخم‌مرغ را نماد زایش می‌دانند. این در حالی است که اندیشمندان معتقد هستند هیچ ارتباطی میان مسیحیت، کلیسا، تخم‌مرغ و عید پاک وجود ندارد. با این وجود علت استفاده از تخم‌مرغ به عنوان نماد عید پاک هر چه که باشد، کودکان را در این تعطیلات خوشحال می‌سازد.

 

انتهای پیام

منبع: BR24