چهره جدید بنیانگذار عرفان حلقه در ایران‌اینترنشنال

عرفان حلقه
0

Views: 56

عرفان حلقه بر اساس ادعاهای خود توانست تعداد زیادی از افراد مذهبی و غیر مذهبی را به سوی خود جذب کند و آنها را به تغییر حالتی دچار سازد که بخشی از از آن عقیدتی_معرفتی و بخشی دیگر جسمی و روحی است. اما این روزها بنیانگذار عرفان حلقه، طاهری نسخه جدیدی از نگرش و مواضع خویش را در کانادا به نمایش گذاشته است. گویی طاهری در حال اکران زوایای تازه ای از باور و خط مشی خود می باشد.

از اواسط دهه ۷۰ شمسی فعالیت خود را در حوزه عرفانی و درمانی آغاز کرد و در اواسط دهه هشتاد به اوج خود رسید و علیرغم دستگیری وی، هنوز این نحله توسط مربی های خود در سطح کشور به راهزنی ایمان جوانان و خانواده های این مرز و بوم می پردازد.

طاهری بحث فرادرمانی و اصطلاح خودساخته سایمنتولوژی را کرامت خود در مکتب عرفانی‌اش دانست. او همگان را دعوت به تجربه در این مورد می‌نماید، تجربه‌ای که شرط آن تسلیم بودن و شاهد بودن است و هدف از آن اتصال به شبکه شعور کیهانی یا همان روح القدس است.

طاهری با این مدعا، اولا ادعا می‌کند که مطالب و مفاهیم به او وحی شده و الهاماتی است که از سوی خداوند متعال به وی صورت پذیرفته و این مباحث را از جایی اقتباس نکرده است و ثانیه او در صدد بیان عرفان اصیل ایرانی اسلامی است.

تبار و پیشینه حلقه عرفانی طاهری

در مقام ردیابی نحله و رویکرد حلقه فوق الذکر می توان اشاره کرد که الهامات مورد ادعای وی قبلاً در مکاتب الحادی دیگر همچون ریکی (انرژی درمانی ژاپنی) ظهور و بروز داشته است.

از جمله موارد تشابه بین این دو نحله عبارت است از: شعور کیهانی و هوشمندی آن، شفادهی در حلقه و ریکی، تفویض، درمان توسط شخص آموزش دیده و خاص، رهایی از اعتقاد به هر مذهبی، اجازه قبل از اتصال، لایه محافظ، برون ریزی در ریکی و حلقه، بازگشت دوباره بیماری، اسکن کردن در حلقه و ریکی، تسلیم و شاهد بودن، درمان در ریکی و حلقه سبب وحدت وجود، مراتب سپاسگزاری از شعور کیهانی؛ که این همه شباهت کذب ادعای دوم او را نیز سبب می‌شود و مشخص می‌کند که نه تنها عرفان او اسلامی نیست، بلکه مخالف قرآن بوده و غیر الهی بودن آن مشهود است.

کتاب انسان و معرفت، کتاب مهمی در عرفان حلقه است و خود طاهری آن را امضا کرده و مقدمه نوشته است. با این حال می‌توان مدعی شد کانونی‌ترین نکته‌ای که در دل افکار این جریان نهفته است رسیدن مریدان به نقطه‌ای به نام «شعور کیهانی» است. تا با تکیه بر آن بتوان بر همه چیز فائق آمد و به همه معارف دست یافت.

با مراجعه به اصلی‌ترین کتاب مربوط به این جریان فکری در می‌یابیم که از دیدگاه عرفان حلقه شعور کیهانی هوشمندی نهفته در جهان مادی است. به این معنا که اگر از منظر فیزیک کوانتوم، جهان مادی به واقع انرژی است، از منظر عرفان حلقه جهان مادی از شعور آفریده شده و حقیقتاً شعور است.

فرقه به جای عرفان

حال اگر به مدعیان حلقه عرفانی طاهری و با دورنمای به دست آمده و مطالبی که بیان شد به تشکیلات طاهری نگاهی بیاندازیم تقریباً متوجه می‌شویم که این حلقه، نه عرفان است و نه انرژی درمانی، آنها فقط یک فرقه هستند. به طوری که مختصات و ویژگی‌های مشترک مناسبات فرقه ای را کاملاً درون خودشان دارند و کسی که وارد می‌شود درگیر این مناسبات شده و مجبور است تا انتها برود.

اما محمدعلی طاهری بنیانگذار فرقه انحرافی حلقه پس از خروج از کشور ایران در کانادا سکنی گزیده است. با سکونت در کانادا چندان مورد استقبال مجامع علمی آکادمیک خارجی قرار نگرفته است. طی دو سال سکونت طاهری در کانادا وی فقط سرگرم بیان مطالب قبلی حلقه به شیوه جدید در سایتی به نام آکادمی حلقه شد و وانمود کرد در حال مدیریت و سر و سامان دادن به تشکیلات خود است.

اکنون طاهری در کانادا منزوی شده است. حمایتی از جانب حامیان قبلی وی مشهود نیست و اتفاقات این چنینی نسخه جدیدی از طاهری به معرض نمایش گذاشته است. به طوریکه طاهری این روزها تلاش می‌کند ابتدا به ساکن از راه های گوناگون با شیوه‌های جدید، خود را مطرح نماید و با ترفندهای جدید کسب درآمد کنند.

مصاحبه محمد علی طاهری سرکرده عرفان حلقه با شبکه ماهواره‌ای ایران اینترنشنال را می‌توان از چرخش و تغییر رویه جدید وی به شمار آورد. گویی طاهری برخی از زوایای پشت صحنه خویش را به نمایش گذاشته است. در اقدامی جدید، طاهری مقابل دوربین شبکه اینترنشنال حاضر شد تا این بار در مصاحبه‌ای علیه ایران شرکت کند. طاهری در این مصاحبه ۴۵ دقیقه‌ای به یک اپوزیسیون تمام عیار بدل شد.

طاهری، آلت دست دشمنان ایران

به گونه‌ای که طاهری و مجری اینترنشنال (زهرا یزدانی خود سابقاً از اعضای فرقه حلقه است که هم اکنون نیز به عنوان خبرنگار اینترنشنال ساکن لندن است) در مسیری قدم برداشتند که چهره نظام ایران را تخریب و ضد حقوق بشر معرفی کنند.

در این برنامه طاهری با اشاره به پرونده محکومیت و زندانی بودنش علاوه بر مظلوم‌نمایی و مستبد خواندن نظام اسلامی ایران مدعی شد هیچ نکته منفی و انحرافی در مجموعه باورها و آموزه‌های او وجود نداشته است و او به ناحق در ایران محاکمه و مجازات شده است.

در واقع چنین برداشت می‌شود که این بار نیز طاهری ابزار و مبدل به نمادی برای دشمنان ایران شده تا به بهانه حمایت از او به اهداف خود برسند. این در حالی است که اساتید و برخی کارشناسان مختلف در برنامه‌های متعددی به انحرافات و تناقضات بی‌شمار آموزه‌های طاهری با دین، قرآن و علم پرداخته‌اند.

پی نوشت:
انسان از مظهری منظری دیگر ص۶۹.۲. انسان از منظری دیگر، ص ۳.۵۹. نسیم، شماره ۱۰۰۸۱۰۱، در تاریخ ۴.۳۱/۰۳/۹۴. جام جم، شماره ۱۰۰۸۷۴۷۱۱۰۸۰، در تاریخ ۵.۰۲/۰۲/۸۹. دانا، شماره ۳۱۸۳۶۰، در تاریخ ۲۷/۰۲/۹۴.

روزنامه صبح نو، مطلب «عرفان حلقه چگونه قربانیان خود را به بیراهه می‌کشد؟»

قاسمی، محمودرضا، «ریشه یابی فرقه عرفان حلقه کی هانی در فرقه ریکی ژاپنی»، فصلنامه معرفت ادیان، سال پنجم شماره سه، تابستان ۱۳۹۳.

 

منبع: ادیان نیوز

 

انتهای پیام