کلیسای کاتولیک اوکراین با سند واتیکان در مورد ازدواج همجنس‌گرایان مخالفت کرد

0

Views: 6

 

کلیسای کاتولیک اوکراین اعلام کرد: سند واتیکان در مورد ازدواج همجنس گرایان را رد می‌کند.

به گزارش فاران نیوز، رئیس کلیسای کاتولیک شرقی اوکراین گفت: سندی که پاپ فرانسیس این هفته آن را تأیید کرده و برکت را برای ازدواج همجنس گرایان مجاز می‌داند، در مورد کلیسای او و آموزه‌های آن صدق نمی‌کند.

اسقف اعظم اسویاتوسلاو شوچوک گفت: سند واتیکان «معنای شبانی برکت در کلیسای لاتین را تفسیر می کند» اما هیچ اشاره ای به مسائل حاکم بر کلیسای شرقی یا کاتولیک یونانی نکرده است. بنابراین این اعلامیه صرفاً در مورد کلیسای لاتین اعمال می شود و هیچ نیروی قانونی برای مؤمنان کلیسای کاتولیک یونانی اوکراین ندارد.

شوچوک گفت: برکت دادن به یک زندگی یا خانواده را نمی توان از آموزه های کلیسا جدا کرد و چنین چیزی به هیچ وجه نمی تواند با آموزه های کلیسای کاتولیک در مورد خانواده به عنوان پیوند عشقی وفادار، ناگسستنی و بارور بین یک مرد و یک زن در تضاد باشد.

کلیسای کاتولیک شرقی طبق مناسکی شبیه به ارتدکس‌ها عبادت می کند، اما به موجب قرارداد قرن شانزدهم با رم در ارتباط است. سرکوب در زمان شوروی، کلیسا را مجبور به فعالیت زیرزمینی کرد و اکنون حدود ۴.۵ میلیون نفر یا تقریباً ۱۰ درصد از جمعیت اوکراین کاتولیک هستند.

واتیکان، روز دوشنبه ۲۷ آذر ۱۴۰۲،‌ در حکمی تاریخی که توسط پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان تصویب شد، اعلام کرد: کشیش‌های کاتولیک می‌توانند در تبرک زوج‌های هم‌جنس، به شرطی که بخشی از مراسم مذهبی کلیسا نباشد، شرکت کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در این حکم آمده که تبرک چنین مراسمی به معنای مشروعیت دادن به چنین موقعیت‌هایی نیست، بلکه در توصیفی آن را «استقبال خداوند از همگان خوانده است.»

در این بیانیه همچنین آمده است: کشیش‌ها باید به صورت موردی تصمیم بگیرند و نباید از نزدیکی کلیسا به مردم در هر موقعیتی، جلوگیری یا ممنوعیت ایجاد کنند.

پاپ فرانسیس، از زمان انتخابش در سال ۲۰۱۳، تلاش کرده تا بدون تغییر در دکترین اخلاقی کلیسای کاتولیک، این نهاد مذهبی را در مورد فعالیت‌های اقلیت‌های جنسی و جنسیتی منعطف‌تر کند.

انتهای پیام

منبع: شفقنا